Alexa
  • Directory of Taiwan

Friday's Olympic Canoe-Kayak Results

Friday's Olympic Canoe-Kayak Results

1. Tim Brabants, Britain, 3:26.323.
2. Eirik Veraas Larsen, Norway, 3:27.342.
3. Ken Wallace, Australia, 3:27.485.
4. Ben Fouhy, New Zealand, 3:29.193.
5. Max Hoff, Germany, 3:29.391.
6. Markus Oscarsson, Sweden, 3:30.198.
7. Stjepan Janic, Croatia, 3:30.495.
8. Adam van Koeverden, Canada, 3:31.793.
9. Zoltan Benko, Hungary, 3:32.120.
C-1 1000
Final
1. Attila Sandor Vajda, Hungary, 3:50.467.
2. David Cal, Spain, 3:52.751.
3. Thomas Hall, Canada, 3:53.653.
4. Vadim Menkov, Uzbekistan, 3:54.237.
5. Aliaksandr Zhukovski, Belarus, 3:55.645.
6. Florin Georgian Mironcic, Romania, 3:57.876.
7. Mathieu Goubel, France, 3:57.889.
8. Andreas Dittmer, Germany, 3:57.894.
9. Aldo Pruna, Cuba, 3:59.087.
K-2 1000
Final
1. Germany (Martin Hollstein; Andreas Ihle), 3:11.809.
2. Denmark (Kim Wraae Knudsen; Rene Holten Poulsen), 3:13.580.
3. Italy (Andrea Facchin; Antonio Massimiliano Scaduto), 3:14.750.
4. Poland (Adam Seroczynski; Mariusz Kujawski), 3:14.828.
5. Hungary (Zoltan Kammerer; Gabor Kucsera), 3:15.049.
6. New Zealand (Mike Walker; Steven Ferguson), 3:15.329.
7. France (Philippe Colin; Cyrille Carre), 3:16.532.
8. Latvia (Krists Straume; Kristaps Zalupe), 3:19.387.
9. China (Shen Jie; Huang Zhipeng), 3:22.058.
C-2 1000
Final
1. Belarus (Andrei Bahdanovich; Aliaksandr Bahdanovich), 3:36.365.
2. Germany (Christian Gille; Thomasz Wylenzek), 3:36.588.
3. Hungary (Gyorgy Kozmann; Tamas Kiss), 3:40.258.
4. Romania (Constantin Ciprian Popa; Niculae Flocea), 3:40.342.
5. China (Chen Zhongyun; Zhang Zhiwu), 3:40.593.
6. Canada (Andrew Russell; Gabriel Beauchesne-Sevigny), 3:41.165.
7. Poland (Wojciech Tyszynski; Pawel Baraszkiewicz), 3:42.845.
8. Russia (Sergey Ulegin; Alexander Kostoglod), 3:44.669.
9. Cuba (Serguey Torres; Karel Aguilar), 3:48.877.
K-4 1000
Final
1. Belarus (Raman Piatrushenka; Aliaksei Abalmasau; Artur Litvinchuk; Vadzim Makhneu), 2:55.714.
2. Slovakia (Richard Riszdorfer; Michal Riszdorfer; Erik Vlcek; Juraj Tarr), 2:56.593.
3. Germany (Lutz Altepost; Norman Brockl; Torsten Eckbrett; Bjorn Goldschmidt), 2:56.676.
4. Italy (Franco Benedini; Antonio Rossi; Alberto Ricchetti; Luca Piemonte), 2:57.626.
5. Hungary (Marton Sik; Istvan Bee; Akos Vereckei; Gabor Bozsik), 2:59.009.
6. Poland (Marek Twardowski; Tomasz Mendelski; Pawel Baumann; Adam Wysocki), 2:59.505.
7. China (Li Zhen; Liu Haitao; Zhou Peng; Lin Miao), 3:00.078.
8. Russia (Ilya Medvedev; Evgeny Salakhov; Anton Vasilyev; Konstantin Vishnyakov), 3:00.654.
9. Canada (Brady Reardon; Angus Mortimer; Chris Pellini; Rhys Hill), 3:01.630.
Women
K-4 500
Final
1. Germany (Fanny Fischer; Nicole Reinhardt; Katrin Wagner-Augustin; Conny Wassmuth), 1:32.231.
2. Hungary (Katalin Kovacs; Gabriella Timea Szabo; Danuta Kozak; Natasa Janic), 1:32.971.
3. Australia (Lisa Oldenhof; Hannah Davis; Chantal Meek; Lyndsie Fogarty), 1:34.704.
4. Poland (Beata Mikolajczyk; Aneta Konieczna; Edyta Dzieniszewska; Dorota Kuczkowska), 1:34.752.
5. Spain (Beatriz Manchon; Jana Smidakova; Sonia Molanes; Maria Teresa Portela), 1:35.366.
6. Japan (Shinobu Kitamoto; Ayaka Kuno; Mikiko Takeya; Yumiko Suzuki), 1:36.465.
7. South Africa (Michele Eray; Carol Joyce; Nicola Mocke; Jennifer Hodson), 1:36.724.
8. Italy (Stefania Cicali; Alessandra Galiotto; Fabiana Sgroi; Alice Fagioli), 1:36.770.
9. China (Xu Yaping; Zhong Hongyan; Yu Lamei; Liang Peixing), 1:37.418.


Updated : 2021-08-01 19:36 GMT+08:00