Alexa

Thursday's Olympic Canoe-Kayak Results

1. Adam van Koeverden, Canada, 1:42.438 (QF).
2. Anton Ryakhov, Russia, 1:42.968 (QF).
3. Ken Wallace, Australia, 1:43.340 (QF).
4. Shaun Rubenstein, South Africa, 1:44.154.
5. Emanuel Silva, Portugal, 1:45.985.
6. Rami Zur, Chula Vista, Calif., 1:47.163.
7. Manuel Cortina, Mexico, 1:48.333.
8. Jorge Garcia, Cuba, 1:49.077.
9. Assane Dame Fall, Senegal, 2:04.633.
Heat 2
1. Steven Ferguson, New Zealand, 1:42.238 (QF).
2. Anders Gustafsson, Sweden, 1:42.409 (QF).
3. Tim Brabants, Britain, 1:42.530 (QF).
4. Michele Zerial, Italy, 1:42.931.
5. Marek Twardowski, Poland, 1:43.733.
6. Jonas Ems, Germany, 1:44.717.
7. Miguel Antonio Correa, Argentina, 1:46.422.
8. Pan Yao, China, 1:55.242.
NR. Rudolf Berking-Williams, Samoa, DNS.
Heat 3
1. Stjepan Janic, Croatia, 1:41.689 (QF).
2. Eirik Veraas Larsen, Norway, 1:41.927 (QF).
3. Akos Vereckei, Hungary, 1:42.155 (QF).
4. Michael Kolganov, Israel, 1:43.145.
5. Arnaud Hybois, France, 1:43.559.
6. Kasper Bleibach, Denmark, 1:45.418.
7. Dmitriy Torlopov, Kazakhstan, 1:47.573.
8. Phone Myint Tayzar, Myanmar, 1:55.300.
9. Alcino Gomes da Silva, Sao Tome e Principe, 2:06.288.
C-1 500
Semifinals
Heat 2
1. Iurii Cheban, Ukraine, 1:51.507 (QF).
2. Mathieu Goubel, France, 1:52.239 (QF).
3. Li Qiang, China, 1:52.887 (QF).
4. Andreas Dittmer, Germany, 1:53.182.
5. Aldo Pruna, Cuba, 1:53.809.
6. Vadim Menkov, Uzbekistan, 1:55.610.
7. Nivalter Jesus, Brazil, 1:56.139.
8. Marian Ostrcil, Slovakia, 1:58.401.
9. Sean Pangelinan, Guam, 2:17.940.
Heat 2
1. Attila Sandor Vajda, Hungary, 1:51.029 (QF).
2. Florin Georgian Mironcic, Romania, 1:51.535 (QF).
3. Pawel Baraszkiewicz, Poland, 1:51.744 (QF).
4. Mark Oldershaw, Canada, 1:52.649.
5. Andreas Kiligkaridis, Greece, 1:56.310.
6. Mikelis Ezmalis, Latvia, 1:56.907.
7. Torsten Lachmann, Australia, 1:59.119.
8. Mikhail Yemelyanov, Kazakhstan, 2:06.908.
9. Calvin Mokoto, South Africa, 2:12.226.
K-2 500
Semifinal
1. Canada (Richard Jr Dober; Andrew Willows), 1:31.232 (QF).
2. Poland (Marek Twardowski; Adam Wysocki), 1:31.481 (QF).
3. Denmark (Kim Wraae Knudsen; Rene Holten Poulsen), 1:31.796 (QF).
4. Latvia (Krists Straume; Kristaps Zalupe), 1:32.649.
5. Lithuania (Alvydas Duonela; Egidijus Balciunas), 1:32.887.
6. Kazakhstan (Alexey Dergunov; Dmitriy Kaltenberger), 1:33.512.
7. Australia (Clint Robinson; Jacob Clear), 1:33.839.
8. Finland (Mika Hokajarvi; Kalle Mikkonen), 1:34.994.
9. Venezuela (Jose Ramos; Gabriel Rodriguez), 1:37.285.
___
Women
K-1 500
Semifinals
Heat 1
1. Inna Osypenko-Radomska, Ukraine, 1:51.558 (QF).
2. Lucy Wainwright, Britain, 1:52.580 (QF).
3. Jennifer Hodson, South Africa, 1:53.209 (QF).
4. Carrie Johnson, Chula Vista, Calif., 1:53.721.
5. Sofia Paldanius, Sweden, 1:53.797.
6. Teresa Portela, Portugal, 1:54.831.
7. Chantal Meek, Australia, 1:54.876.
8. Malgorzata Chojnacka, Poland, 1:55.619.
9. Zulmarys Sanchez, Venezuela, 2:02.764.
Heat 2
1. Zhong Hongyan, China, 1:53.163 (QF).
2. Yuliana Salakhova, Russia, 1:53.603 (QF).
3. Spela Ponomarenko, Slovenia, 1:53.812 (QF).
4. Anne Rikala, Finland, 1:54.025.
5. Erin Taylor, New Zealand, 1:54.300.
6. Maria Teresa Portela, Spain, 1:54.981.
7. Karen Furneaux, Canada, 1:55.145.
8. Henriette Engel Hansen, Denmark, 1:55.960.
9. Shinobu Kitamoto, Japan, 2:01.105.
K-2 500
Semifinal
1. Japan (Shinobu Kitamoto; Mikiko Takeya), 1:43.541 (QF).
2. Finland (Anne Rikala; Jenni Mikkonen), 1:44.624 (QF).
3. Austria (Yvonne Schuring; Viktoria Schwarz), 1:44.834 (QF).
4. Spain (Beatriz Manchon; Sonia Molanes), 1:45.313.
5. Portugal (Helena Rodrigues; Beatriz Gomes), 1:46.021.
6. Italy (Stefania Cicali; Fabiana Sgroi), 1:46.163.
7. Slovakia (Ivana Kmetova; Martina Kohlova), 1:46.380.
8. South Africa (Michele Eray; Bridgitte Hartley), 1:47.018.
9. Canada (Kristin Ann Gauthier; Mylanie Barre), 1:47.510.


Updated : 2021-01-23 22:46 GMT+08:00