Alexa
  • Directory of Taiwan

Thursday's Olympic Track Results

Thursday's Olympic Track Results

1. Vadims Vasilevskis, Latvia, (83.51), 273-11 3/4 (Q).
2. Ilya Korotkov, Russia, (83.33), 273-4 3/4 (Q).
3. Tero Pitkamaki, Finland, (82.61), 271-0 1/4 (Q).
4. Tero Jarvenpaa, Finland, (82.34), 270-1 3/4 (q).
5. Vitezslav Vesely, Czech Republic, (81.20), 266-4 3/4 (q).
6. Scott Russell, Canada, (80.42), 263-10 1/4 (q).
7. Ainars Kovals, Latvia, (80.15), 262-11 1/2 (q).
8. Uladzimir Kazlou, Belarus, (80.06), 262-8 (q).
9. Andreas Thorkildsen, Norway, (79.85), 261-11 3/4 (q).
10. Teemu Wirkkala, Finland, (79.79), 261-9 1/4 (q).
11. Jarrod Bannister, Australia, (79.79), 261-9 1/4 (q).
12. Magnus Arvidsson, Sweden, (79.70), 261-5 3/4 (q).
13. Eriks Rags, Latvia, (79.33), 260-3 1/4.
14. Alexander Ivanov, Russia, (79.27), 260-0 3/4.
15. Yukifumi Murakami, Japan, (78.21), 256-7 1/4.
16. Igor Janik, Poland, (77.63), 254-8 1/4.
17. Park Jaemyoung, South Korea, (76.63), 251-5.
18. Leigh Smith, United States, (76.55), 251-1 3/4.
19. Robert Oosthuizen, South Africa, (76.16), 249-10 1/2.
20. Stuart Farquhar, New Zealand, (76.14), 249-9 3/4.
21. Mihkel Kukk, Estonia, (75.56), 247-10 3/4.
22. Breaux Greer, United States, (73.68), 241-8 3/4.
23. Chen Qi, China, (73.50), 241-1 3/4.
24. Ignacio Guerra, Chile, (73.03), 239-7 1/4.
25. Mike Hazle, United States, (72.75), 238-8 1/4.
26. Sergey Makarov, Russia, (72.47), 237-9 1/4.
27. Ioannis-Yeoryios Smalios, Greece, (71.87), 235-9 1/2.
28. Anier Boue, Cuba, (71.85), 235-8 3/4.
29. Roman Avramenko, Ukraine, (71.64), 235-0 1/2.
30. Victor Fatecha, Paraguay, (71.58), 234-10.
31. Matija Kranjc, Slovenia, (71.00), 232-11 1/4.
32. Stephan Steding, Germany, (70.05), 229-10.
33. Bobur Shokirjonov, Uzbekistan, (69.54), 228-1 3/4.
34. Pablo Pietrobelli, Argentina, (69.09), 226-8.
35. Alexander Vieweg, Germany, (67.49), 221-5.
36. Kolyo Neshev, Bulgaria, (66.00), 216-6 1/2.
37. Melik Janoyan, Armenia, (64.47), 211-6 1/4.
NR. Csongor Oltean, Hungary, NM.
Decathlon
100
1. Bryan Clay, United States, 10.44.
2. Trey Hardee, United States, 10.52.
3. Oleksiy Kasyanov, Ukraine, 10.53.
4. Yordani Garcia, Cuba, 10.64.
5. Jangy Addy, Liberia, 10.76.
6. Michael Schrader, Germany, 10.80.
7. Maurice Smith, Jamaica, 10.85.
8. Andres Raja, Estonia, 10.89.
9. Arthur Abele, Germany, 10.90.
9. Leonel Suarez, Cuba, 10.90.
11. Hadi Sepehrzad, Iran, 10.92.
12. Andrei Krauchanka, Belarus, 10.96.
13. Carlos Chinin, Brazil, 10.99.
14. Massimo Bertocchi, Canada, 11.00.
15. Aleksey Drozdov, Russia, 11.02.
16. Alexey Sysoev, Russia, 11.03.
17. Daniel Awde, Britain, 11.06.
18. Alexander Pogorelov, Russia, 11.07.
19. David Gomez, Spain, 11.12.
19. Andre Niklaus, Germany, 11.12.
19. Tom Pappas, United States, 11.12.
22. Mikk Pahapill, Estonia, 11.15.
22. Qi Haifeng, China, 11.15.
24. Slaven Dizdarevic, Slovakia, 11.16.
25. Mikko Halvari, Finland, 11.18.
26. Eugene Martineau, Netherlands, 11.19.
27. Roman Sebrle, Czech Republic, 11.21.
28. Damjan Sitar, Slovenia, 11.21.
29. Romain Barras, France, 11.26.
30. Hans van Alphen, Belgium, 11.28.
31. Aliaksandr Parkhomenka, Belarus, 11.29.
32. Mikalai Shubianok, Belarus, 11.31.
33. Gonzalo Barroilhet, Chile, 11.33.
34. Janis Karlivans, Latvia, 11.36.
35. Frederic Xhonneux, Belgium, 11.41.
36. Pavel Andreev, Uzbekistan, 11.47.
37. Vitaliy Smirnov, Uzbekistan, 11.56.
38. Dmitriy Karpov, Kazakhstan, 11.83.
39. Attila Zsivoczky, Hungary, 11.86.
40. Victor Covalenco, Moldova, 11.87.
Long Jump
1. Bryan Clay, United States, (7.78), 25-6 1/4.
2. Trey Hardee, United States, (7.72), 25-4.
3. Michael Schrader, Germany, (7.70), 25-3 1/4.
4. Roman Sebrle, Czech Republic, (7.68), 25-2 1/4.
5. Andrei Krauchanka, Belarus, (7.61), 24-11 1/2.
6. Oleksiy Kasyanov, Ukraine, (7.56), 24-9 3/4.
7. Tom Pappas, United States, (7.41), 24-3 3/4.
8. Jangy Addy, Liberia, (7.38), 24-2 1/2.
9. Alexander Pogorelov, Russia, (7.37), 24-2 1/4.
10. Leonel Suarez, Cuba, (7.33), 24-0 1/2.
11. Andre Niklaus, Germany, (7.29), 23-11.
12. Andres Raja, Estonia, (7.29), 23-11.
13. Janis Karlivans, Latvia, (7.26), 23-9 3/4.
14. Damjan Sitar, Slovenia, (7.25), 23-9 1/2.
15. Aleksey Drozdov, Russia, (7.23), 23-8 3/4.
16. Qi Haifeng, China, (7.22), 23-8 1/4.
17. Eugene Martineau, Netherlands, (7.19), 23-7.
18. Daniel Awde, Britain, (7.12), 23-4 1/4.
19. Romain Barras, France, (7.08), 23-2 3/4.
20. Gonzalo Barroilhet, Chile, (7.08), 23-2 3/4.
21. Yordani Garcia, Cuba, (7.07), 23-2 1/4.
22. Massimo Bertocchi, Canada, (7.05), 23-1 1/2.
23. Maurice Smith, Jamaica, (7.04), 23-1 1/4.
24. Mikk Pahapill, Estonia, (7.04), 23-1 1/4.
25. Slaven Dizdarevic, Slovakia, (7.02), 23-0 1/4.
26. Aliaksandr Parkhomenka, Belarus, (6.99), 22-11 1/4.
27. Frederic Xhonneux, Belgium, (6.94), 22-9 1/4.
28. Carlos Chinin, Brazil, (6.94), 22-9 1/4.
29. Mikko Halvari, Finland, (6.88), 22-6 3/4.
30. Mikalai Shubianok, Belarus, (6.86), 22-6.
31. David Gomez, Spain, (6.85), 22-5 3/4.
32. Hadi Sepehrzad, Iran, (6.80), 22-3 3/4.
33. Alexey Sysoev, Russia, (6.77), 22-2 1/2.
34. Pavel Andreev, Uzbekistan, (6.62), 21-8 3/4.
35. Hans van Alphen, Belgium, (6.55), 21-6.
36. Victor Covalenco, Moldova, (6.50), 21-4.
37. Arthur Abele, Germany, (6.47), 21-2 3/4.
NR. Vitaliy Smirnov, Uzbekistan, NM.
NR. Attila Zsivoczky, Hungary, NM.
NR. Dmitriy Karpov, Kazakhstan, DNS.
___
Women
20km Race Walk
Final
1. Olga Kaniskina, Russia, 1:26:31.
2. Kjersti Platzer, Norway, 1:27:07.
3. Elisa Rigaudo, Italy, 1:27:12.
4. Liu Hong, China, 1:27:17.
5. Maria Vasco, Spain, 1:27:25.
6. Beatriz Pascual, Spain, 1:27:44.
7. Olive Loughnane, Ireland, 1:27:45.
8. Ana Cabecinha, Portugal, 1:27:46.
9. Athanasia Tsoumeleka, Greece, 1:27:54.
10. Vera Santos, Portugal, 1:28:14.
11. Ryta Turava, Belarus, 1:28:26.
12. Tatyana Sibileva, Russia, 1:28:28.
13. Shi Na, China, 1:29:08.
14. Mayumi Kawasaki, Japan, 1:29:43.
15. Sabine Zimmer, Germany, 1:30:19.
16. Sonata Milusauskaite, Lithuania, 1:30:26.
17. Vira Zozulya, Ukraine, 1:30:31.
18. Maria Jose Poves, Spain, 1:30:52.
19. Kristina Saltanovic, Lithuania, 1:31:03.
20. Jane Saville, Australia, 1:31:17.
21. Sylwia Korzeniowska, Poland, 1:31:19.
22. Johanna Jackson, Britain, 1:31:33.
23. Melanie Seeger, Germany, 1:31:56.
24. Ana Maria Groza, Romania, 1:32:16.
25. Evaggelia Xinou, Greece, 1:32:19.
26. Sachiko Konishi, Japan, 1:32:21.
27. Zuzana Schindlerova, Czech Republic, 1:32:57.
28. Claire Woods, Australia, 1:33:02.
29. Kim Mijeong, South Korea, 1:33:55.
30. Svetlana Tolstaya, Kazakhstan, 1:34:03.
31. Joanne Dow, United States, 1:34:15.
32. Zuzana Malikova, Slovakia, 1:34:33.
33. Sniazhana Yurchanka, Belarus, 1:35:33.
34. Nadiya Borovska-Prokopuk, Ukraine, 1:35:50.
35. Sandra Zapata, Colombia, 1:36:18.
36. Johana Ordonez, Ecuador, 1:36:26.
37. Tania Regina Spindler, Brazil, 1:36:46.
38. Veronica Colindres, El Salvador, 1:36:52.
39. Edina Fusti, Hungary, 1:37:03.
40. Kellie Wapshott, Australia, 1:37:59.
41. Despina Zapounidou, Greece, 1:39:11.
42. Jolanta Dukure, Latvia, 1:41:03.
43. Evelyn Nunez, Guatemala, 1:44:13.
NR. Susana Feitor, Portugal, DNF.
NR. Yu Fang Yuan, Malaysia, DNF.
NR. Elena Ginko, Belarus, DQ.
NR. Tatyana Kalmykova, Russia, DQ.
NR. Yang Mingxia, China, DQ.
High Jump
Qualification 1. Marina Aitova, Kazakhstan, (1.93), 6-4 (q).
1. Ruth Beitia, Spain, (1.93), 6-4 (q).
1. Tia Hellebaut, Belgium, (1.93), 6-4 (q).
1. Vita Styopina, Ukraine, (1.93), 6-4 (q).
5. Antonietta di Martino, Italy, (1.93), 6-4 (q).
5. Ariane Friedrich, Germany, (1.93), 6-4 (q).
7. Iva Strakova, Czech Republic, (1.93), 6-4 (q).
8. Chaunte Howard, United States, (1.93), 6-4 (q).
8. Vita Palamar, Ukraine, (1.93), 6-4 (q).
8. Svetlana Shkolina, Russia, (1.93), 6-4 (q).
8. Blanka Vlasic, Croatia, (1.93), 6-4 (q).
12. Anna Chicherova, Russia, (1.93), 6-4 (q).
13. Emma Green, Sweden, (1.93), 6-4 (q).
14. Romana Dubnova, Czech Republic, (1.93), 6-4 (q).
14. Elena Slesarenko, Russia, (1.93), 6-4 (q).
16. Doreen Amata, Nigeria, (1.89), 6-2 1/2.
16. Melanie Skotnik, France, (1.89), 6-2 1/2.
18. Svetlana Radzivil, Uzbekistan, (1.89), 6-2 1/2.
19. Amy Acuff, United States, (1.89), 6-2 1/2.
19. Nicole Forrester, Canada, (1.89), 6-2 1/2.
21. Anna Iljustsenko, Estonia, (1.89), 6-2 1/2.
22. Zheng Xingjuan, China, (1.89), 6-2 1/2.
23. Karina Vnukova, Lithuania, (1.85), 6-0 3/4.
24. Sharon Day, United States, (1.85), 6-0 3/4.
24. Antonia Stergiou, Greece, (1.85), 6-0 3/4.
26. Nadiya Dusanova, Uzbekistan, (1.85), 6-0 3/4.
27. Levern Spencer, Saint Lucia, (1.85), 6-0 3/4.
28. Yekaterina Yevseyeva, Kazakhstan, (1.85), 6-0 3/4.
29. Noeng-Ruthai Chaipech, Thailand, (1.80), 5-10 3/4.
29. Inna Gliznuta, Moldova, (1.80), 5-10 3/4.
NR. Tatiana Efimenko, Kyrgyzstan, NM.
NR. Romary Rifka, Mexico, NM.
MORE


Updated : 2021-05-10 07:44 GMT+08:00