Alexa

Wednesday's Olympic Track Results

Wednesday's Olympic Track Results

1. Usain Bolt, Jamaica, 19.30.
2. Churandy Martina, Netherlands Antilles, 19.82.
3. Shawn Crawford, Los Angeles, 19.96.
4. Walter Dix, United States, 19.98.
5. Brian Dzingai, Zimbabwe, 20.22.
6. Christian Malcolm, Britain, 20.40.
7. Kim Collins, StKitts&Nevis, 20.59.
NR. Wallace Spearmon, United States, DQ.
800
Round 1 Qualification
1. Wilfred Bungei, Kenya, 1:44.90 (Q).
2. Yuriy Borzakovskiy, Russia, 1:45.15 (Q).
3. Nadjim Manseur, Algeria, 1:45.62 (q).
4. Yeimer Lopez, Cuba, 1:45.66 (Q).
5. Boaz-Kiplagat Lalang, Kenya, 1:45.72 (Q).
6. Nabil Madi, Algeria, 1:45.75 (q).
7. Manuel Olmedo, Spain, 1:45.78 (Q).
8. Ismail Ahmed Ismail, Sudan, 1:45.87 (Q).
9. Marcin Lewandowski, Poland, 1:45.89 (q).
10. Belal Mansoor Ali, Bahrain, 1:45.95 (q).
11. Nicholas Symmonds, United States, 1:46.01 (Q).
12. Gary Reed, Canada, 1:46.02 (q).
13. Alfred Kirwa Yego, Kenya, 1:46.04 (Q).
14. Sajad Moradi, Iran, 1:46.10 (q).
15. Antonio Manuel Reina, Spain, 1:46.30 (q).
16. Fabiano Pecanha, Brazil, 1:46.54 (q).
17. Andy Gonzalez, Cuba, 1:46.59.
18. Mouhssin Chehibi, Morocco, 1:46.75.
19. Yassine Bensghir, Morocco, 1:46.88.
20. Mohammad Al-Azemi, Kuwait, 1:46.94 (Q).
21. Yusuf Saad Kamel, Bahrain, 1:46.94 (Q).
22. Robert Lathouwers, Netherlands, 1:46.94.
23. Abubaker Kaki, Sudan, 1:46.98 (Q).
24. Mohammed Al-Salhi, Saudi Arabia, 1:47.02 (Q).
25. Andy Wheating, United States, 1:47.05.
26. Dmitrijs Milkevics, Latvia, 1:47.12.
27. Mikko Lahtio, Finland, 1:47.20.
28. Samson Ngoepe, South Africa, 1:47.42.
29. Aunese Curreen, Samoa, 1:47.45.
30. Dmitriy Bogdanov, Russia, 1:47.49.
31. Abdoulaye Wagne, Senegal, 1:47.50.
32. Michael Rimmer, Britain, 1:47.61 (Q).
33. Mbulaeni Mulaudzi, South Africa, 1:47.64 (Q).
33. Eduard Villanueva, Venezuela, 1:47.64.
35. Thomas Chamney, Ireland, 1:47.66.
35. Pawel Czapiewski, Poland, 1:47.66.
37. Amine Laalou, Morocco, 1:47.86 (Q).
38. Onalenna Baloyi, Botswana, 1:47.89.
39. Abraham Chepkirwok, Uganda, 1:47.93 (Q).
40. Miguel Quesada, Spain, 1:48.06.
41. Jakub Holusa, Czech Republic, 1:48.19.
41. Aldwyn Sappleton, Jamaica, 1:48.19.
43. Christian Smith, United States, 1:48.20.
44. Li Xiangyu, China, 1:48.44.
45. Kleberson Davide, Brazil, 1:48.53.
46. Jozef Repcik, Slovakia, 1:48.64.
47. Achraf Tadili, Canada, 1:48.87.
48. Vitalij Kozlov, Lithuania, 1:48.96.
49. Lachlan Renshaw, Australia, 1:49.19.
50. Ehsan Mohajershojaei, Iran, 1:49.25.
51. Leonardo Price, Argentina, 1:49.39.
52. Sergey Pakura, Kyrgyzstan, 1:50.54.
53. Fadrique Iglesias, Bolivia, 1:50.57.
54. Samwel Mwera, UR Tanzania, 1:50.67.
55. Dinh cong Nguyen, Vietnam, 1:52.06.
56. Mohammed Al-yafaee, Yemen, 1:54.82.
57. Souleymane Ould Chebal, Mauritania, 1:57.43.
58. Derek Mandell, Guam, 1:57.48.
NR. Byron Piedra, Ecuador, DNS.
NR. Nicholas Willis, New Zealand, DNS.
NR. Antar Zerguelaine, Algeria, DNS.
110 Hurdles
Semifinals
Heat 1
1. Dayron Robles, Cuba, 13.12 (Q).
2. David Payne, United States, 13.21 (Q).
3. Ladji Doucoure, France, 13.22 (Q).
4. Richard Phillips, Jamaica, 13.43 (Q).
5. Konstadinos Douvalidis, Greece, 13.55.
6. Gregory Sedoc, Netherlands, 13.60.
7. Petr Svoboda, Czech Republic, 13.60.
8. Paulo Villar, Colombia, 13.85.
Heat 2
1. David Oliver, United States, 13.31 (Q).
2. Artur Noga, Poland, 13.34 (Q).
3. Jackson Quinonez, Spain, 13.40 (Q).
4. Maurice Wignall, Jamaica, 13.40 (Q).
5. Shi Dongpeng, China, 13.42.
6. Marcel van der Westen, Netherlands, 13.45.
7. Ryan Brathwaite, Barbados, 13.59.
8. Samuel Coco-Viloin, France, 13.65.
5000
Round 1 Qualification
1. Matt Tegenkamp, United States, 13:37.36 (Q).
2. Eliud Kipchoge, Kenya, 13:37.50 (Q).
3. Tariku Bekele, Ethiopia, 13:37.63 (Q).
4. Kidane Tadesse, Eritrea, 13:37.72 (Q).
5. Aelemayehu Bezabeh, Spain, 13:37.88 (q).
6. Alistair Cragg, Ireland, 13:38.57 (q).
7. Bernard Lagat, Tucson, Ariz., 13:39.70 (Q).
8. James Kwalia C'Kurui, Qatar, 13:39.96 (Q).
9. Kenenisa Bekele, Ethiopia, 13:40.13 (Q).
10. Thomas Pkemei Longosiwa, Kenya, 13:41.30 (Q).
11. Juan Luis Barrios, Mexico, 13:42.39 (q).
12. Anis Selmouni, Morocco, 13:43.70.
13. Craig Mottram, Australia, 13:44.39.
14. Aadam Khamis, Bahrain, 13:44.76.
15. Collis Birmingham, Australia, 13:44.90.
16. Edwin Cheruiyot Soi, Kenya, 13:46.41 (Q).
17. Moses Ndiema Kipsiro, Uganda, 13:46.58 (Q).
18. Moukheld Al-Outaibi, Saudi Arabia, 13:47.00.
19. Abreham Cherkos, Ethiopia, 13:47.60 (Q).
20. Jesus Espana, Spain, 13:48.88 (Q).
21. Kensuke Takezawa, Japan, 13:49.42.
22. Ali Abdalla, Eritrea, 13:49.68.
23. Geoffrey Kusuro, Uganda, 13:50.50.
24. Mohamed Farah, Britain, 13:50.95.
25. Sultan Khamis Zaman, Qatar, 13:53.38.
26. Monder Rizki, Belgium, 13:54.41.
27. Adrian Blincoe, New Zealand, 13:55.27.
28. Alberto Garcia, Spain, 13:58.20.
29. Philipp Bandi, Switzerland, 13:59.68.
30. Mourad Marofit, Morocco, 14:00.76.
31. Abdelaziz Ennaji El Idrissi, Morocco, 14:05.30.
32. Ian Dobson, United States, 14:05.47.
33. Tonny Wamulwa, Zambia, 14:06.96.
34. Kevin Sullivan, Canada, 14:09.16.
35. Ali Saidi-sief, Algeria, 14:15.00.
36. Takayuki Matsumiya, Japan, 14:20.24.
37. Abdinasir Said Ibrahim, Somalia, 14:21.58.
38. Nader Almassri, Palestine, 14:41.10.
39. Soe Min Thu, Myanmar, 15:50.56.
NR. Selim Bayrak, Turkey, DNS.
NR. David Galvan, Mexico, DNS.
NR. Hasan Mahboob, Bahrain, DNS.
NR. Rashid Ramzi, Bahrain, DNS.
Pole Vault
Qualification
1. Evgeny Lukyanenko, Russia, (5.65), 18-6 1/2 (q).
1. Igor Pavlov, Russia, (5.65), 18-6 1/2 (q).
3. Leonid Andreev, Uzbekistan, (5.65), 18-6 1/2 (q).
3. Jerome Clavier, France, (5.65), 18-6 1/2 (q).
3. Raphael Holzdeppe, Germany, (5.65), 18-6 1/2 (q).
3. Denys Yurchenko, Ukraine, (5.65), 18-6 1/2 (q).
7. Przemyslaw Czerwinski, Poland, (5.65), 18-6 1/2 (q).
7. Jan Kudlicka, Czech Republic, (5.65), 18-6 1/2 (q).
9. Danny Ecker, Germany, (5.65), 18-6 1/2 (q).
9. Derek Miles, United States, (5.65), 18-6 1/2 (q).
11. Dmitry Starodubtsev, Russia, (5.65), 18-6 1/2 (q).
12. Steve Hooker, Australia, (5.65), 18-6 1/2 (q).
13. Giuseppe Gibilisco, Italy, (5.65), 18-6 1/2 (q).
14. Alhaji Jeng, Sweden, (5.55), 18-2 1/2.
14. Romain Mesnil, France, (5.55), 18-2 1/2.
16. Paul Burgess, Australia, (5.55), 18-2 1/2.
16. Tim Lobinger, Germany, (5.55), 18-2 1/2.
16. Maksym Mazuryk, Ukraine, (5.55), 18-2 1/2.
16. Daichi Sawano, Japan, (5.55), 18-2 1/2.
20. Jeff Hartwig, United States, (5.55), 18-2 1/2.
20. Liu Feiliang, China, (5.55), 18-2 1/2.
22. Oleksandr Korchmid, Ukraine, (5.45), 17-10 1/2.
22. Mikko Latvala, Finland, (5.45), 17-10 1/2.
24. Jesper Fritz, Sweden, (5.45), 17-10 1/2.
25. Spas Buhalov, Bulgaria, (5.45), 17-10 1/2.
25. Fabio da Silva, Brazil, (5.45), 17-10 1/2.
25. Giovanni Lanaro, Mexico, (5.45), 17-10 1/2.
28. Alexander Averbukh, Israel, (5.45), 17-10 1/2.
28. Kevin Rans, Belgium, (5.45), 17-10 1/2.
30. Stepan Janacek, Czech Republic, (5.30), 17-4 3/4.
30. Dominic Johnson, Saint Lucia, (5.30), 17-4 3/4.
32. Jurij Rovan, Slovenia, (5.30), 17-4 3/4.
NR. Lazaro Borges, Cuba, NM.
NR. German Chiaraviglio, Argentina, NM.
NR. Iliyan Efremov, Bulgaria, NM.
NR. Kim Yoosuk, South Korea, NM.
NR. Steve Lewis, Britain, NM.
NR. Brad Walker, United States, NM.
___
Women
400 Hurdles
Final
1. Melaine Walker, Jamaica, 52.64.
2. Sheena Tosta Johnson, United States, 53.70.
3. Tasha Danvers, Britain, 53.84.
4. Anastasiya Rabchenyuk, Ukraine, 53.96.
5. Anna Jesien, Poland, 54.29.
6. Ekaterina Bikert, Russia, 54.96.
7. Zuzana Hejnova, Czech Republic, 54.97.
8. Tiffany Ross-Williams, United States, 57.55.
Hammer Throw
Final
1. Aksana Miankova, Belarus, (76.34), 250-5 1/2.
2. Yipsi Moreno, Cuba, (75.20), 246-8 3/4.
3. Zhang Wenxiu, China, (74.32), 243-10.
4. Darya Pchelnik, Belarus, (73.65), 241-7 1/2.
5. Manuela Montebrun, France, (72.54), 238-0.
6. Anita Wlodarczyk, Poland, (71.56), 234-9 1/4.
7. Clarissa Claretti, Italy, (71.33), 234-0 1/4.
8. Martina Hrasnova, Slovakia, (71.00), 232-11 1/4.
9. Betty Heidler, Germany, (70.06), 229-10 1/4.
10. Elena Priyma, Russia, (69.72), 228-9.
11. Stiliani Papadopoulou, Greece, (64.97), 213-1 3/4.
NR. Kamila Skolimowska, Poland, NM.
200
Semifinals
Heat 1
1. Veronica Campbell-Brown, Jamaica, 22.19 (Q).
2. Kerron Stewart, Jamaica, 22.29 (Q).
3. Muna Lee, United States, 22.29 (Q).
4. Debbie Ferguson-McKenzie, Bahamas, 22.51 (Q).
5. Yuliya Chermoshanskaya, Russia, 22.57.
6. Nataliia Pygyda, Ukraine, 22.95.
7. Susanthika Jayasinghe, Sri Lanka, 22.98.
8. Roxana Diaz, Cuba, 23.12.
Heat 2
1. Allyson Felix, Los Angeles, 22.33 (Q).
2. Marshevet Hooker, United States, 22.50 (Q).
3. Sherone Simpson, Jamaica, 22.50 (Q).
4. Cydonie Mothersill, Cayman Islands, 22.61 (Q).
5. Muriel Hurtis-Houairi, France, 22.71.
6. Roqaya Al-Gassra, Bahrain, 22.72.
7. Emily Freeman, Britain, 22.83.
8. Aleksandra Fedoriva, Russia, 23.22.


Updated : 2021-01-17 01:56 GMT+08:00