Alexa
  • Directory of Taiwan

English Results

English Results

LONDON (AP) - Results from English football:

England Premier League Saturday's Matches

Crystal Palace 3, Tottenham 0

Arsenal 1, Norwich 0

Brentford 0, Brighton 1

Leicester 0, Man City 1

Man United 4, Newcastle 1

Southampton 0, West Ham 0

Watford 0, Wolverhampton 2

Chelsea 3, Aston Villa 0

Sunday's Match

Leeds 0, Liverpool 3

Monday's Match

Everton vs. Burnley, 3 p.m.

Friday's Match

Newcastle vs. Leeds, 3 p.m.

Saturday's Matches

Wolverhampton vs. Brentford, 7:30 a.m.

Burnley vs. Arsenal, 10 a.m.

Liverpool vs. Crystal Palace, 10 a.m.

Man City vs. Southampton, 10 a.m.

Norwich vs. Watford, 10 a.m.

Aston Villa vs. Everton, 12:30 p.m.

Sunday's Matches

Brighton vs. Leicester, 9 a.m.

West Ham vs. Man United, 9 a.m.

Tottenham vs. Chelsea, 11:30 a.m.

England Championship Friday's Match

Birmingham 2, Derby 0

Saturday's Matches

Blackburn 2, Luton Town 2

Blackpool 1, Fulham 0

Bournemouth 3, Barnsley 0

Bristol City 0, Preston 0

Coventry 2, Middlesbrough 0

Reading 3, QPR 3

Sheffield United 6, Peterborough 2

Stoke 2, Huddersfield 1

Swansea 0, Hull 0

West Brom 1, Millwall 1

Sunday's Match

Nottingham Forest 1, Cardiff 2

Tuesday's Matches

Blackburn vs. Hull, 2:45 p.m.

Blackpool vs. Huddersfield, 2:45 p.m.

Bournemouth vs. QPR, 2:45 p.m.

Sheffield United vs. Preston, 2:45 p.m.

Reading vs. Peterborough, 3 p.m.

West Brom vs. Derby, 3 p.m.

Wednesday's Matches

Birmingham vs. Fulham, 2:45 p.m.

Bristol City vs. Luton Town, 2:45 p.m.

Coventry vs. Cardiff, 2:45 p.m.

Nottingham Forest vs. Middlesbrough, 2:45 p.m.

Swansea vs. Millwall, 2:45 p.m.

Stoke vs. Barnsley, 2:45 p.m.

Saturday's Matches

Hull vs. Sheffield United, 7:30 a.m.

Barnsley vs. Blackburn, 10 a.m.

Cardiff vs. Bournemouth, 10 a.m.

Derby vs. Stoke, 10 a.m.

Fulham vs. Reading, 10 a.m.

Huddersfield vs. Nottingham Forest, 10 a.m.

Luton Town vs. Swansea, 10 a.m.

Middlesbrough vs. Blackpool, 10 a.m.

Millwall vs. Coventry, 10 a.m.

Peterborough vs. Birmingham, 10 a.m.

Preston vs. West Brom, 10 a.m.

QPR vs. Bristol City, 10 a.m.

England League One Saturday's Matches

AFC Wimbledon 3, Oxford United 1

Accrington Stanley 1, Shrewsbury 0

Cheltenham 1, Milton Keynes Dons 1

Crewe vs. Morecambe, 10 a.m. ppd

Doncaster vs. Cambridge United, 10 a.m. ppd

Fleetwood Town vs. Wigan, 10 a.m. ppd

Gillingham vs. Charlton, 10 a.m. ppd

Lincoln vs. Rotherham, 10 a.m. ppd

Sheffield Wednesday vs. Sunderland, 10 a.m. ppd

Wycombe vs. Ipswich, 10 a.m. ppd

Monday's Matches

Portsmouth vs. Plymouth, 2:45 p.m. ppd

Bolton 0, Burton Albion 0

Saturday's Matches

Burton Albion 1, Gillingham 1

Cambridge United 1, Lincoln 5

Charlton 1, Cheltenham 2

Ipswich 2, Bolton 5

Milton Keynes Dons 1, Portsmouth 0

Morecambe 3, AFC Wimbledon 4

Oxford United 0, Wycombe 0

Plymouth 3, Sheffield Wednesday 0

Rotherham 2, Fleetwood Town 4

Shrewsbury 1, Crewe 1

Sunderland 2, Accrington Stanley 1

Wigan 2, Doncaster 1

Tuesday's Match

Lincoln vs. Rotherham, 2:45 p.m.

Saturday's Matches

AFC Wimbledon vs. Plymouth, 10 a.m.

Accrington Stanley vs. Wigan, 10 a.m.

Bolton vs. Rotherham, 10 a.m.

Cheltenham vs. Oxford United, 10 a.m.

Crewe vs. Burton Albion, 10 a.m.

Doncaster vs. Morecambe, 10 a.m.

Fleetwood Town vs. Sunderland, 10 a.m.

Gillingham vs. Milton Keynes Dons, 10 a.m.

Lincoln vs. Ipswich, 10 a.m.

Portsmouth vs. Cambridge United, 10 a.m.

Sheffield Wednesday vs. Shrewsbury, 10 a.m.

Wycombe vs. Charlton, 10 a.m.

Tuesday's Matches

Gillingham vs. Charlton, 2:45 p.m.

Crewe vs. Morecambe, 2:45 p.m.

Portsmouth vs. Plymouth, 2:45 p.m.

England League Two Saturday's Matches

Bradford 1, Walsall 1

Bristol Rovers 1, Crawley Town 0

Carlisle 2, Salford 1

Colchester vs. Sutton United, 10 a.m. ppd

Exeter 0, Forest Green 0

Mansfield Town 1, Harrogate Town 3

Newport County 2, Leyton Orient 2

Northampton 2, Scunthorpe 0

Oldham 0, Barrow 3

Port Vale 2, Rochdale 3

Stevenage 1, Swindon 1

Tranmere 1, Hartlepool 0

Friday's Matches

Barrow 2, Colchester 3

Harrogate Town 2, Newport County 2

Saturday's Matches

Crawley Town 2, Carlisle 1

Forest Green 1, Northampton 0

Leyton Orient 4, Oldham 0

Rochdale 1, Tranmere 0

Salford 1, Bradford 0

Scunthorpe 0, Exeter 4

Sutton United 2, Stevenage 1

Swindon 1, Port Vale 2

Walsall 3, Mansfield Town 1

Hartlepool 1, Bristol Rovers 0

Tuesday's Matches

Newport County vs. Northampton, 2:45 p.m.

Sutton United vs. Hartlepool, 2:45 p.m.

Saturday's Matches

Northampton vs. Swindon, 9 a.m.

Bradford vs. Barrow, 10 a.m.

Bristol Rovers vs. Leyton Orient, 10 a.m.

Carlisle vs. Scunthorpe, 10 a.m.

Colchester vs. Crawley Town, 10 a.m.

Exeter vs. Sutton United, 10 a.m.

Mansfield Town vs. Rochdale, 10 a.m.

Newport County vs. Walsall, 10 a.m.

Port Vale vs. Harrogate Town, 10 a.m.

Stevenage vs. Forest Green, 10 a.m.

Tranmere vs. Salford, 10 a.m.

Oldham vs. Hartlepool, 10 a.m.

England National League Saturday's Matches

Altrincham 3, Dover Athletic 2

Boreham Wood 0, Stockport County 0

Chesterfield 2, Bromley 2

Dagenham and Redbridge 2, Wealdstone 2

Eastleigh 3, Kings Lynn 3

Grimsby Town 4, Barnet 3

Maidenhead United 3, Torquay United 4

Notts County 3, Aldershot 2

Solihull Moors 3, Weymouth 4

Southend 2, Wrexham 2

Yeovil 1, Halifax Town 0

Saturday's Matches

Aldershot 1, Solihull Moors 2

Barnet 1, Eastleigh 1

Bromley 2, Boreham Wood 3

Dover Athletic 0, Chesterfield 0

Halifax Town 3, Southend 1

Stockport County 0, Yeovil 3

Torquay United 1, Grimsby Town 3

Wealdstone 1, Altrincham 0

Weymouth 1, Notts County 1

Wrexham 1, Woking 0

Kings Lynn 1, Dagenham and Redbridge 2

Tuesday's Matches

Altrincham vs. Kings Lynn, 2:45 p.m.

Boreham Wood vs. Halifax Town, 2:45 p.m.

Chesterfield vs. Barnet, 2:45 p.m.

Dagenham and Redbridge vs. Weymouth, 2:45 p.m.

Eastleigh vs. Dover Athletic, 2:45 p.m.

Grimsby Town vs. Wrexham, 2:45 p.m.

Maidenhead United vs. Stockport County, 2:45 p.m.

Notts County vs. Wealdstone, 2:45 p.m.

Solihull Moors vs. Torquay United, 2:45 p.m.

Southend vs. Aldershot, 2:45 p.m.

Woking vs. Bromley, 2:45 p.m.

Saturday's Matches

Bromley vs. Barnet, 10 a.m.

Halifax Town vs. Stockport County, 10 a.m.

Grimsby Town vs. Eastleigh, 10 a.m.

Notts County vs. Maidenhead United, 10 a.m.

Solihull Moors vs. Boreham Wood, 10 a.m.

Torquay United vs. Southend, 10 a.m.

Wealdstone vs. Aldershot, 10 a.m.

Woking vs. Chesterfield, 10 a.m.

Wrexham vs. Dagenham and Redbridge, 10 a.m.

Yeovil vs. Altrincham, 10 a.m.

Weymouth vs. Dover Athletic, 12:15 p.m.

Tuesday's Match

Dover Athletic vs. Solihull Moors, 2:45 p.m.


Updated : 2021-09-20 23:38 GMT+08:00