Alexa
  • Directory of Taiwan

Olympic Rowing Results

  526
Olympic Rowing Results

Saturday Men Single Sculls Repechages

1. Quentin Antognelli, Monaco, 7:34.14 (Q).

2. Mohammed Al Khafaji, Iraq, 7:41.72 (Q).

3. Felix Potoy, Nicaragua, 7:44.52 (SE/F).

4. Alhussein Ghambour, Libya, 7:57.88 (SE/F).

5. Franck N'Dri, Ivory Coast, 8:03.25 (SE/F).

1. Jan Fleissner, Czech Republic, 7:29.90 (Q).

2. Dara Alizadeh, Bermuda, 7:35.90 (Q).

3. Ignacio Vasquez Jorge, Dominican Republic, 7:42.83 (SE/F).

4. Privel Hinkati, Benin, 7:55.93 (SE/F).

1. Peter Purcell-Gilpin, Zimbabwe, 7:35.16 (Q).

2. Husein Alireza, Saudi Arabia, 8:06.78 (Q).

3. Riilio Rii, Vanuatu, 8:17.00 (SE/F).

4. Abdulrahman Alfadhel, Kuwait, 9:04.73 (SE/F).

5. Finn Florijn, Netherlands, DNS.

Double Sculls Repechages

1. Germany (Stephan Krueger; Marc Weber), 6:26.64 (SA/B).

2. Lithuania (Saulius Ritter; Aurimas Adomavicius), 6:27.36 (SA/B).

3. Ireland (Ronan Byrne; Philip Doyle), 6:29.90 (SA/B).

4. Czech Republic (Jakub Podrazil; Jan Cincibuch), 6:32.86 (ELM).

Pair Heat 1

1. Romania (Marius Cozmiuc; Ciprian Tudosa), 6:33.86 (SA/B).

2. Netherlands (Nicolas van Sprang; Guillaume Krommenhoek), 6:36.42 (SA/B).

3. Serbia (Martin Mackovic; Milos Vasic), 6:43.18 (SA/B).

4. Spain (Jaime Canalejo Pazos; Javier Garcia Ordonez), 6:53.33 (R).

5. South Africa (Luc Daffarn; Jake Green), 7:04.03 (R).

Heat 2

1. Australia (Sam Hardy; Joshua Hicks), 6:42.74 (SA/B).

2. Italy (Giovanni Abagnale; Marco di Costanzo), 6:48.74 (SA/B).

3. New Zealand (Brook Robertson; Stephen Jones), 6:56.53 (SA/B).

4. France (Thibaud Turlan; Guillaume Turlan), 7:09.79 (R).

Heat 3

1. Croatia (Martin Sinkovic; Valent Sinkovic), 6:32.41 (SA/B).

2. Denmark (Frederic Vystavel; Joachim Sutton), 6:36.93 (SA/B).

3. Canada (Kai Langerfeld; Conlin McCabe), 6:40.99 (SA/B).

4. Belarus (Dzmitry Furman; Siarhei Valadzko), 7:05.65 (R).

LightweightDouble Sculls Heat 1

1. Germany (Jonathan Rommelmann; Jason Osborne), 6:21.71 (SA/B).

2. Italy (Stefano Oppo; Pietro Ruta), 6:24.25 (SA/B).

3. Portugal (Pedro Fraga; Afonso Costa), 6:44.09 (R).

4. Uzbekistan (Shakhboz Kholmurzaev; Sobirjon Safaroliyev), 6:44.98 (R).

5. Venezuela (Cesar Amaris; Jose Guipe), 6:46.11 (R).

6. Thailand (Siwakorn Wongpin; Nawamin Deenoi), 7:07.05 (R).

Heat 2

1. Ireland (Fintan Mc Carthy; Paul O'Donovan), 6:23.74 (SA/B).

2. Czech Republic (Jiri Simanek; Miroslav Vrastil), 6:28.10 (SA/B).

3. Poland (Jerzy Kowalski; Artur Mikolajczewski), 6:31.85 (R).

4. Ukraine (Igor Khmara; Stanislav Kovalov), 6:36.05 (R).

5. India (Arjun Lal Jat; Arvind Singh), 6:40.33 (R).

6. Uruguay (Bruno Cetraro Berriolo; Felipe Kluver Ferreira), 6:42.85 (R).

Heat 3

1. Norway (Kristoffer Brun; Are Weierholt Strandli), 6:25.74 (SA/B).

2. Belgium (Niels van Zandweghe; Tim Brys), 6:26.51 (SA/B).

3. Canada (Patrick Keane; Maxwell Lattimer), 6:27.54 (R).

4. Spain (Caetano Horta Pombo; Manel Balastegui), 6:38.72 (R).

5. Chile (Cesar Abaroa; Eber Sanhueza), 6:53.15 (R).

6. Algeria (Kamel Ait Daoud; Sid Ali Boudina), 6:57.32 (R).

Four Heat 1

1. Australia (Alexander Purnell; Spencer Turrin; Jack Hargreaves; Alexander Hill), 5:54.27 (FA).

2. United States (Andrew Reed; Anders Weiss; Michael Grady; Clark Dean), 5:57.27 (FA).

3. Netherlands (Jan van der Bij; Boudewijn Roell; Sander de Graaf; Nelson Ritsema), 6:00.27 (R).

4. Romania (Mihaita Tiganescu; Mugurel Vasile Semciuc; Stefan Berariu; Cosmin Pascari), 6:03.51 (R).

5. South Africa (Lawrence Brittain; Kyle Schoonbee; John Smith; Sandro Torrente), 6:25.34 (R).

Heat 2

1. Britain (Oliver Cook; Matthew Rossiter; Rory Gibbs; Sholto Carnegie), 5:55.36 (FA).

2. Italy (Matteo Castaldo; Bruno Rosetti; Matteo Lodo; Giuseppe Vicino), 5:57.67 (FA).

3. Poland (Mateusz Wilangowski; Mikolaj Burda; Marcin Brzezinski; Michal Szpakowski), 6:03.38 (R).

4. Switzerland (Paul Jacquot; Markus Kessler; Joel Schuerch; Andrin Gulich), 6:04.09 (R).

5. Canada (Jakub Buczek; Luke Gadsdon; Gavin Stone; William Crothers), 6:05.47 (R).

Eight Heat 1

1. Germany (Johannes Weissenfeld; Laurits Follert; Olaf Roggensack; Torben Johannesen; Jakob Schneider; Malte Jakschik; Richard Schmidt; Hannes Ocik; Martin Sauer), 5:28.95 (FA).

2. United States (Benjamin Davison; Justin Best; Daniel Miklasevich; Austin Hack; Alexander Richards; Nicholas Mead; John Harrity; Liam Corrigan; Julian Venonsky), 5:30.57 (R).

3. Romania (Alexandru Chioseaua; Florin Lehaci; Constantin Radu; Sergiu Bejan; Vlad Aicoboae; Constantin Adam; Florin Arteni; Ciprian Huc; Adrian Munteanu), 5:39.84 (R).

4. Australia (Nicholas Lavery; Joseph O'Brien; Joshua Booth; Simon Keenan; Nicholas Purnell; Timothy Masters; Angus Dawson; Angus Widdicombe; Stuart Sim), 5:43.66 (R).

Heat 2

1. Netherlands (Bjorn van den Ende; Ruben Knab; Jasper Tissen; Simon van Dorp; Maarten Hurkmans; Bram Schwarz; Mechiel Versluis; Robert Luecken; Eline Berger), 5:30.66 (FA).

2. New Zealand (Thomas Mackintosh; Hamish Bond; Tom Murray; Michael Brake; Daniel Williamson; Phillip Wilson; Shaun Kirkham; Matt Macdonald; Sam Bosworth), 5:32.11 (R).

3. Britain (Joshua Bugajski; Jacob Dawson; Thomas George; Mohamed Sbihi; Charles Elwes; Oliver Wynne-Griffith; James Rudkin; Thomas Ford; Henry Fieldman), 5:34.40 (R).

Women Single Sculls Repechages

1. Alejandra Alonso, Paraguay, 8:08.91 (Q).

2. Huang Yi-Ting, Taiwan, 8:11.56 (Q).

3. Tala Abujbara, Qatar, 8:16.88 (SE/F).

4. Joan Poh, Singapore, 8:40.06 (SE/F).

5. Sarah Fraincart, Morocco, 8:42.78 (SE/F).

1. Felice Aisha Chow, Trinidad and Tobago, 8:15.94 (Q).

2. Jeong Hyejeong, South Korea, 8:26.73 (Q).

3. Evidelia Gonzalez Jarquin, Nicaragua, 8:37.55 (SE/F).

4. Esther Toko, Nigeria, 9:07.54 (SE/F).

1. Milena Venega Cancio, Cuba, 8:17.30 (Q).

2. Hung Wing Yan Winne, Hong Kong, 8:23.58 (Q).

3. Kathleen Noble, Uganda, 8:36.01 (SE/F).

4. Claire Ayivon, Togo, 9:04.23 (SE/F).

5. Esraa Khogali, Sudan, 10:25.94 (SE/F).

Double Sculls Repechages

1. Russia (Ekaterina Pitirimova; Ekaterina Kurochkina), 7:13.77 (SA/B).

2. Germany (Annekatrin Thiele; Leonie Menzel), 7:14.92 (SA/B).

3. Czech Republic (Lenka Antosova; Kristyna Fleissnerova), 7:16.96 (SA/B).

4. China (Shen Shuangmei; Liu Xiaoxin), 7:21.93 (ELM).

Pair Heat 1

1. Canada (Caileigh Filmer; Hillary Janssens), 7:18.34 (SA/B).

2. Romania (Adriana Ailincai; Iuliana Buhus), 7:20.36 (SA/B).

3. Italy (Kiri Tontodonati; Aisha Rocek), 7:22.79 (SA/B).

4. United States (Megan Kalmoe; Tracy Eisser), 7:26.95 (R).

5. Greece (Maria Kyridou; Christina Ioanna Bourmpou), 7:33.94 (R).

Heat 2

1. Australia (Jessica Morrison; Annabelle McIntyre), 7:21.75 (SA/B).

2. Russia (Vasilisa Stepanova; Elena Oriabinskaia), 7:23.39 (SA/B).

3. Britain (Helen Glover; Polly Swann), 7:23.98 (SA/B).

4. China (Huang Kaifeng; Liu Jinchao), 7:45.55 (R).

Heat 3

1. New Zealand (Grace Prendergast; Kerri Gowler), 7:19.08 (SA/B).

2. Denmark (Hedvig Laerke Rasmussen; Fie Udby Erichsen), 7:22.86 (SA/B).

3. Spain (Aina Cid; Virginia Diaz Rivas), 7:23.14 (SA/B).

4. Ireland (Aileen Crowley; Monika Dukarska), 7:24.71 (R).

LightweightDouble Sculls Heat 1

1. France (Laura Tarantola; Claire Bove), 7:03.47 (SA/B).

2. Italy (Valentina Rodini; Federica Cesarini), 7:04.66 (SA/B).

3. United States (Mary Reckford; Michelle Sechser), 7:05.30 (R).

4. Switzerland (Patricia Merz; Frederique Rol), 7:08.66 (R).

5. Ireland (Aoife Casey; Margaret Cremen), 7:17.67 (R).

6. Indonesia (Mutiara Putri; Melani Putri), 7:52.57 (R).

Heat 2

1. Netherlands (Marieke Keijser; Ilse Paulis), 7:07.73 (SA/B).

2. Canada (Jill Moffatt; Jennifer Casson), 7:11.30 (SA/B).

3. Japan (Chiaki Tomita; Ayami Oishi), 7:22.47 (R).

4. Vietnam (Thi Thao Luong; Thi Hao Dinh), 7:36.21 (R).

5. Tunisia (Nour Elhouda Ettaieb; Khadija Krimi), 7:39.61 (R).

6. Guatemala (Yulisa Lopez; Jennieffer Zuniga), 7:53.35 (R).

Heat 3

1. Romania (Ionela Cozmiuc; Gianina Beleaga), 7:01.74 (SA/B).

2. Britain (Emily Craig; Imogen Grant), 7:03.29 (SA/B).

3. Russia (Anastasia Lebedeva; Maria Botalova), 7:07.67 (R).

4. Belarus (Ina Nikulina; Alena Furman), 7:10.15 (R).

5. Austria (Valentina Cavallar; Louisa Altenhuber), 7:26.22 (R).

6. Argentina (Milka Kraljev; Evelyn Maricel Silvestro), 7:29.27 (R).

Four Heat 1

1. Netherlands (Elisabeth Hogerwerf; Karolien Florijn; Ymkje Clevering; Veronique Meester), 6:33.47 (FA).

2. China (Lin Xinyu; Wang Fei; Qin Miaomiao; Lu Shiyu), 6:38.54 (FA).

3. Canada (Jennifer Martins; Kristina Walker; Nicole Hare; Stephanie Grauer), 6:40.07 (R).

4. Britain (Rowan McKellar; Harriet Taylor; Karen Bennett; Rebecca Shorten), 6:41.02 (R).

5. Poland (Maria Wierzbowska; Olga Michalkiewicz; Monika Chabel; Joanna Dittmann), 6:48.33 (R).

Heat 2

1. Australia (Lucy Stephan; Rosemary Popa; Jessica Morrison; Annabelle McIntyre), 6:28.76 (FA).

2. Ireland (Aifric Keogh; Eimear Lambe; Fiona Murtagh; Emily Hegarty), 6:28.99 (FA).

3. Romania (Madalina Heghes; Elena Logofatu; Cristina Popescu; Roxana Anghel), 6:40.02 (R).

4. United States (Madeleine Wanamaker; Claire Collins; Kendall Chase; Grace Luczak), 6:43.80 (R).

5. Denmark (Trine Dahl Pedersen; Christina Johansen; Frida Sanggaard Nielsen; Ida Goertz Jacobsen), 6:50.15 (R).

Eight Heat 1

1. New Zealand (Ella Greenslade; Emma Dyke; Lucy Spoors; Kelsey Bevan; Grace Prendergast; Kerri Gowler; Beth Ross; Jackie Gowler; Caleb Shepherd), 6:07.65 (FA).

2. Canada (Lisa Roman; Kasia Gruchalla-Wesierski; Christine Roper; Andrea Proske; Susanne Grainger; Madison Mailey; Sydney Payne; Avalon Wasteneys; Kristen Kit), 6:07.97 (R).

3. China (Wang Zifeng; Wang Yuwei; Xu Fei; Miao Tian; Zhang Min; Ju Rui; Li Jingjing; Guo Linlin; Zhang Dechang), 6:10.77 (R).

4. Britain (Fiona Gammond; Chloe Brew; Emily Ford; Beccy Muzerie; Caragh McMurtry; Katherine Douglas; Rebecca Edwards; Sara Parfett; Matilda Horn), 6:26.76 (R).

Heat 2

1. United States (Jessica Thoennes; Charlotte Buck; Gia Doonan; Brooke Mooney; Olivia Coffey; Regina Salmons; Meghan Musnicki; Kristine O'Brien; Katelin Guregian), 6:08.69 (FA).

2. Romania (Magdalena Rusu; Viviana Bejinariu; Georgiana Dedu; Maria Tivodariu; Ioana Vrinceanu; Amalia Beres; Madalina Beres; Denisa Tilvescu; Daniela Druncea), 6:09.95 (R).

3. Australia (Genevieve Horton; Olympia Aldersey; Bronwyn Cox; Giorgia Patten; Sarah Hawe; Georgina Rowe; Katrina Werry; Molly Goodman; James Rook), 6:18.95 (R).


Updated : 2021-12-08 18:06 GMT+08:00