Worlds Results

LONDON (AP) — Results Sunday from the Athletics World Championships at London Stadium:

Men's 20km Race Walk Final

1. Eider Arevalo, Colombia, 1:18:53, 12 points

2. Sergei Shirobokov, Authorized Neutral Athlete, 1:18:55, 10

3. Caio Bonfim, Brazil, 1:19:04, 8

4. Lebogang Shange, South Africa, 1:19:18, 7

5. Christopher Linke, Germany, 1:19:21, 6

6. Dane Bord-Smith, 1:19:28, 5

7. Kaihua Wana, China, 1:19:30, 4

8. Álvaro Martin, Spain, 1:19:41, 3

9. Alberto Amezcua, Spain, 1:19:46, 2

10. Miguel Ángel Lopez, Spain, 1:19:57, 1

11. Isamu Fujisawa, Japan, 1:20:04

12. Artur Brzozowski, Poland, 1:20:33

13. Diego Garcia, Spain, 1:20:34

14. Eiki Takahashi, Japan, 1:20:36

15. Nils Brembach, Germany, 1:20:42

16. Giorgio Rubino, Italy, 1:20:47

17. Hagen Pohle, Germany, 1:20:53

18. Brian Pintado, Ecuador, 1:21:17

19. Xiangqian Jin, China, 1:21:24

20. Damian Blocki, Poland, 1:21:29

21. Erick Barrondo, Guatemala, 1:21:34

22. Aliaksandr Liakhovich, Belarus, 1:21:39

23. Irfan Kolothum Thodi, India, 1:21:40

24. Kevin Campion, France, 1:21:46

25. Francesco Fortunato, Italy, 1:22:01

26. Hyunsub Kim, Korea, 1:22:08

27. Ruslan Dmytrenko, Ukraine, 1:22:26

28. Mauricio Arteaga, Ecuador, 1:22:28

29. Marius Ziukas, Lithuania, 1:22:38

30. Samuel Ireri Gathimba, Kenya, 1:22:52

31. Byeongkwang Choe, Korea, 1:22:54

32. Ivan Losev, Ukraine, 1:23:03

33. César Augusto Rodriguez, Peru, 1:23:05

34. Rui Wang, China, 1:23:09

35. Jesús Tadeo Vega, Mexico, 1:23:10

36. Georgiy Sheiko, Kazakhstan, 1:23:11

37. Perseus Karlstrom, Sweden, 1:23:36

38. Daisuke Matsunaga, Japan, 1:23:39

39. Yerko Araya, Chile, 1:23:46

40. José Alejandro Barrondo, Guatemala, 1:23:47

41. Callum Wilkinson, Great Britain, 1:23:54

42. Aléxandros Papamichail, Greece, 1:23:56

43. Pedro Daniel Gomez, Mexico, 1:24:11

44. Anatole Ibanez, Sweden, 1:24:23

45. Ersin Tacir, Turkey, 1:24:43

46. Juan Manuel Cano, Argentina, 1:24:49

47. Manuel Esteban Soto, Colombia, 1:24:56

48. Matteo Giupponi, Italy, 1:25:20

49. Dzmitry Dziubin, Belarus, 1:25:41

50. Singh Devender, India, 1:25:47

51. Benjamin Thorne, Canada, 1:26:56

52. José María Raymundo, Guatemala, 1:27:09

53. Jakub Jeloner, Poland, 1:27:43

54. Ganapathi Krichnan, India, 1:28:32

55. Serhiy Budza, Ukraine, 1:29:25

56. Rhydian Cowley, Australia, 1:30:40

57. Daeho Kim, Korea, 1:30:41

58. Mert Atli, Turkey, 1:31:26

xx. Tom Bosworth, Great Britain, DQ

xx. Richard Vargas, Venezuela, DQ

xx. Alex Wright, Ireland, DQ

xx. Salih Korkmaz, Turkey, DNF

xx. Eder Sanchez, Mexico, DNF

xx. Simon Wachira, Kenya, DNF

Men's 50km Race Walk Final

1. Yohann Diniz, France, 3:33:12, 12 points

2. Hirooki Arai, Japan, 3:41:17, 10

3. Kai Kbayashi, Japan, 3:41:19, 8

4. Igor Glavan, Ukraine, 3:41:42, 7

5. Satoshi Maruo, Japan, 3:43:03, 6

6. Máté Helebrand, Hungary, 3:43:56, 5

7. Rafal Augustyn, Poland, 3:44:18, 4

8. Robert Heffernan, Ireland, 3:44:41, 3

9. Marco De Luca, Italy, 3:45:02, 2

10. Carl Dohmann, Germany, 3:45:21, 1

11. João Vieira, Portugal, 3:45:28

12. Quentin Rew, New Zealand, 3:46:29

13. Karl Junghannss, Germany, 3:47:01

14. Aleksi Ojala, Finland, 3:47:20

15. Evan Dunfee, Canada, 3:47:36

16. Horacio Nava, Mexico, 3:47:53

17. José Ignacio Diaz, Spain, 3:48:08

18. Claudio Villanueva, Ecuador, 3:49:27

19. Ivan Banzeruk, Ukraine, 3:49:49

20. Jorge Armando Ruiz, Colombia, 3:50:37

21. José Leyver Ojeda, Mexico, 3:51:17

22. Rafal Fedaczynski, Poland, 3:52:11

23. Jarkko Kinnunen, Finland, 3:55:44

24. Adrian Blocki, Poland, 3:55:49

25. Mathieu Bilodeau, Canada, 3:56:54

26. Francisco Arcilla, Spain, 3:57:27

27. Marian Zakalnytstyi, Ukraine, 3:57:29

28. Anders Hansson, Sweden, 3:58:00

29. Chilsung Park, Korea, 3:59:46

30. Wenbin Niu, China, 4:01:35

31. Narcis Stefan Mihaila, Romania, 4:02:27

32. Pedro Isidro, Portugal, 4:02:30

33. Ronal Quispe, Bolivia, 4:08:22

xx. Edward Araya, Chile, DQ

xx. Andrés Chosho, Ecuador, DQ

xx. Alejandro Francisco Florez, Switzerland, DQ

xx. Håvard Haukenes, Norway, DQ

xx. Dominic King, Great Britain, DQ

xx. Veli-Matti Partanen, Finland, DQ

xx. Florin Alin Stirbu, Romania, DQ

xx. Qianlong Wu, China, DQ

xx. Omar Zepeda, Mexico, DQ

xx. Michele Antonelli, Italy, DNF

xx. Luis Fernando Lopez, Colombia, DNF

xx. Duan Majdan, Slovak Republic, DNF

xx. Artur Mastianica, Lithuania, DNF

xx. Iván Pajuelo, Spain, DNF

xx. Wei Yu, China, DNF

xx. Brendan Boyce, Ireland, DNS

Men's 4x400m Relay Final

1. Trinidad and Tobago, 2:58.12

2. United States, 2:58.61

3. Great Britain & N.I., 2:59.00

4. Belgium, 3:00.04

5. Spain, 3:00.65

6. Cuba, 3:01.10

7. Poland, 3:01.59

8. France, 3:01.79

Men's 1500m Final

1. Elijah Motonei Manangoi, Kenya, 3:33.61

2. Timothy Cheruiyot, Kenya, 3:33.99

3. Filip Ingebrigtsen, Norway, 3:34.53

4. Adel Mechaal, Spain, 3:34.71

5. Jakub Holusa, Czech Republic, 3:34.89

6. Sadik Mikhou, Bahrain, 3:35.81

7. Marcin Lewandowski, Poland, 3:36.02

8. Nicholas Willis, New Zealand, 3:36.82

9. Asbel Kiprop, Kenya, 3:37.24

10. John Gregorek, United States, 3:37.56

11. Fouad Elkaam, Morocco, 3:37.72

12. Chris O'Hare, Great Britain, 3:38.28

Men's High Jump Final

1. Mutaz Essa Barshim, Qatar, 2.35 meters

2. Danil Lysenko, Authorized Neutral Athlete, 2.32

3. Majd Eddin Ghazal, Syria, 2.29

4. Edgar Rivera, Mexico, 2.29

5. Mateusz Przybylko, Germany, 2.29

6. Robert Grabarz, Great Britain, 2.25

6. Ilya Ivanyuk, Authorized Neutral Athlete, 2.25

8. Bryan McBride, United States, 2.25

9. Bohdan Bondarenko, Ukraine, 2.25

10. Eike Onnen, Germany, 2.20

xx. Tihomir Ivanov, Bulgaria, NM

xx. Yu Wwan, China, DNS

Women's 20km Race Walk Final

1. Jiayu Yang, China, 1:26:18, 12 points

2. Maria Guadalupe Gonzalez, Mexico, 1:26:19, 10

3. Antonella Palmisano, Italy, 1:26:36, 8

4. Erica De Sena, Brazil, 1:26:59, 7

5. Sandra Arenas, Colombia, 1:28:10, 6

6. Ana Cabecinha, Portugal, 1:28:57, 5

7. Kimberly Garcia, Peru, 1:29:13, 4

8. Na Wang, China, 1:29:26, 3

9. Laura Garcia-Caro, Spain, 1:29:29, 2

10. María Perez, Spain, 1:29:37, 1

11. Mirna Ortiz, Guatemala, 1:30:01

12. Viktória Madarasz, Hungary, 1:30:05

13. Paola Perez, Ecuador, 1:30:09

14. Eleonora Giorgi, Italy, 1:30:34

15. Valentina Trapletti, Italy, 1:30:35

16. Brigita Virbalyte-Dimsiene, Lithuania, 1:30:45

17. Sandra Galvis, Colombia, 1:31:13

18. Kumiko Okada, Japan, 1:31:19

19. Zivile Vaiciukeviciute, Lithuania, 1:31:23

20. Inna Kashyna, Ukraine, 1:31:24

21. Ainhoa Pinedo, Spain, 1:31:28

22. Regan Lamble, Australia, 1:31:30

23. Ángela Castro, Bolivia, 1:31:34

24. Antigóni Drisbioti, Greece, 1:32:03

25. Maria Michta-Coffey, United States, 1:32:14

26. Nastassia Yatsevich, Belarus, 1:32:22

27. Barbara Kovacs, Hungary, 1:32:44

28. Maritza Guaman, Ecuador, 1:33:06

29. Bethan Davies, Great Britain, 1:33:10

30. Yeongeun Jeon, Korea, 1:33:29

31. Andreea Arsine, Romania, 1:33:46

32. Valentyna Myronchuk Ukraine, 1:33:59

33. Miranda Melville, United States, 1:34:47

34. Ana Veronica Rodean, Romania, 1:34:50

35. Siu Nga Ching, Hong Kong, China, 1:35:04

36. Mária Czakova, Slovak Republic, 1:35:11

37. Grace Wanjiru Njue, Kenya, 1:35:22

38. Beki Smith, Australia, 1:35:31

39. Chahinez Nasri, Tunisia, 1:35:45

40. Gemma Bridge, Great Britain, 1:36:04

41. Johana Ordonez, Ecuador, 1:36:27

42. Khushbir Kaur, India, 1:36:41

43. Claire Tallent Austria, 1:37:05

44. Yehualeye Bleltew, Ethiopia, 1:37:55

45. Monika Vaiciukeviciute, Lithuania, 1:38:08

46. Milángela Rosales, Venezuela, 1:38:08

47. Diana Aydosova, Kazakhstan, 1:38:16

48. Daseul Lee, Korea, 1:38:54

49. Laura Polli, Switzerland, 1:39:05

50. Polina Repina, Kazakhstan, 1:39:56

51. Rita Recsei, Hungary, 1:40:26

52. Regina Rykova, Kazakhstan, 1:41:59

xx. Klavdiia Afanaseva, Authorized Neutral Athlete, DQ

xx. Nadiya Borovska, Ukraine, DQ

xx. Yeseida Carrillo, Colombia, DQ

xx. Xiuzhi Lyu, China, DQ

xx. Agnese Pastare, Latvia, DQ

xx. María Guadalupe Sanchez, Mexico, DQ

xx. Aneka Drahotova, Czech Republic, DNF

xx. Déspina Zapounidou, Greece, DNF

xx. Askale Tiksa, Ethiopia, DNS

Women's 50km Race Walk Final

1. Inês Henriques, Portugal, 4:05:56

2. Hang Yin, China, 4:08:58

3. Shuqing Yang, China, 4:20:49

4. Kathleen Burnett, United States, 4:21:51

5. Nair Da Rosa, Brazil, DNF

6. Susan Randall, United States, DNF

x. Erin Talcott, United States, DQ

Women's 800m Final

1. Caster Semenya, South Africa, 1:55.16

2. Francine Niyonsaba, Burundi, 1:55.92

3. Ajee Wilson, United States, 1:56.65

4. Margaret Nyairera Wambui, Kenya, 1:57.54

5. Melissa Bishop, Canada, 1:57.68

6. Angelika Cichocka, Poland, 1:58.41

7. Charlene Lipsey, United States, 1:58.73

8. Lynsey Sharp, Great Britain, 1:58.98

Women's 5,000m Final

1. Hellen Onsando Obiri, Kenya, 14:34.86

2. Almaz Ayana, Ethiopia, 14:40.35

3. Sifan Hassan Netherlands, 14:42.73

4. Senbere Teferi, Ethiopia, 14:47.45

5. Margaret Chelimo Kipkemboi, Kenya, 14:48.74

6. Laura Muir, Great Britain, 14:52.07

7. Sheila Chepkirui Kiprotich, Kenya, 14:54.05

8. Susan Krumins, Netherlands, 14:58.33

9. Shannon Rowbury, United States, 14:59.92

10. Eilish McColgan, Great Britain, 15:00.43

11. Letesenbet Gidey, Ethiopia, 15:04.99

12. Molly Huddle, United States, 15:05.28

13. Shelby Houlihan, United States, 15:06.40

14. Kalkidan Gezahegne, Bahrain, 15:28.21

xx. Karoline Bjerkeli Grovdal, Norway, DNF

Women's 4x400m Relay Final

1. United States, 3:19.02

2. Great Britain & N.I., 3:25.00

3. Poland, 3:25.41

4. France, 3:26.56

5. Nigeria, 3:26.72

6. Germany, 3:27.45

7. Botswana, 3:28.00

x. Jamaica, DNF

Women's Discus Final

1. Sandra Perkovic, Croatia, 70.31

2. Dani Stevens, Australia, 69.64

3. Mélina Robert-Michon, France, 66.21

4. Yaimé Perez, Cuba, 64.82

5. Denia Caballero, Cuba, 64.37

6. Nadine Muller, Germany, 64.13

7. Xinyue Su, China, 63.37

8. Bin Feng, China, 61.56

9. Julia Harting, Germany, 61.34

10. Yang Chen, China, 61.28

11. Andressa De Morais, Brazil, 60.00

xx. Zinaida Sendriute, Lithuania, NM