Alexa
  • Directory of Taiwan

Scottish Standings

Scottish Standings

BC-SOC--Scottish Standings

Scottish Football Standings
Scotland Premiership
GP W D L GF GA Pts
Celtic 16 12 3 1 41 12 39
Aberdeen 17 11 2 4 27 18 35
Hearts 16 9 4 3 29 17 31
St. Johnstone 17 9 3 5 35 26 30
Hamilton Academical 16 6 4 6 21 22 22
Ross County 17 6 3 8 25 25 21
Dundee 17 4 8 5 22 27 20
Inverness CT 16 4 5 7 17 22 17
Partick Thistle 16 4 5 7 17 23 17
Kilmarnock 17 4 5 8 18 30 17
Motherwell 16 4 3 9 13 23 15
Dundee United 17 2 3 12 13 33 9
Saturday, Dec. 5

Dundee 0, Aberdeen 2

Celtic vs. Hamilton Academical, Ppd.

Hearts vs. Inverness CT, Ppd.

Kilmarnock 1, Dundee United 1

Partick Thistle vs. Motherwell, Ppd.

Ross County 2, St. Johnstone 3

Saturday, Dec. 12

Aberdeen vs. Hearts, 1230 GMT

Dundee United vs. Partick Thistle, 1500 GMT

Hamilton Academical vs. Ross County, 1500 GMT

Inverness CT vs. Kilmarnock, 1500 GMT

Motherwell vs. Dundee, 1500 GMT

Sunday, Dec. 13

St. Johnstone vs. Celtic, 1230 GMT

Scotland Championship
GP W D L GF GA Pts
Rangers 15 13 1 1 44 9 40
Hibernian 15 12 1 2 28 10 37
Falkirk 15 9 4 2 29 13 31
Greenock Morton 16 6 5 5 16 16 23
Raith Rovers 15 7 2 6 19 21 23
Queen of the South 16 6 3 7 17 25 21
Dumbarton 16 4 2 10 16 31 14
St. Mirren 15 2 6 7 14 23 12
Livingston 15 3 2 10 17 23 11
Alloa Athletic 16 1 2 13 7 36 5
Tuesday, Dec. 1

Rangers 4, Dumbarton 0

Saturday, Dec. 5

Alloa Athletic 0, Dumbarton 2

Falkirk vs. Livingston, Ppd.

Greenock Morton vs. Hibernian, Ppd.

Raith Rovers vs. Rangers, Ppd.

St. Mirren vs. Queen of the South, Ppd.

Friday, Dec. 11

Queen of the South vs. Raith Rovers, 1945 GMT

Saturday, Dec. 12

Dumbarton vs. St. Mirren, 1500 GMT

Hibernian vs. Falkirk, 1500 GMT

Livingston vs. Alloa Athletic, 1500 GMT

Rangers vs. Greenock Morton, 1500 GMT

Scotland League One
GP W D L GF GA Pts
Dunfermline 16 10 4 2 43 10 34
Ayr United 15 10 4 1 32 15 34
Albion Rovers F.C. 15 7 3 5 17 17 24
Stenhousemuir F.C. 15 6 4 5 26 33 22
Airdrie 15 6 2 7 17 21 20
Peterhead 15 4 7 4 29 19 19
Forfar Athletic 15 4 5 6 23 25 17
Cowdenbeath 15 4 3 8 20 37 15
Stranraer 15 4 2 9 11 25 14
Brechin City 16 3 2 11 15 31 11
Saturday, Dec. 5

Airdrie vs. Stenhousemuir F.C., Ppd.

Albion Rovers F.C. vs. Stranraer, Ppd.

Dunfermline 3, Brechin City 1

Forfar Athletic vs. Peterhead, Ppd.

Cowdenbeath vs. Ayr United, Ppd.

Tuesday, Dec. 8

Forfar Athletic vs. Peterhead, 1930 GMT

Saturday, Dec. 12

Ayr United vs. Dunfermline, 1500 GMT

Brechin City vs. Peterhead, 1500 GMT

Forfar Athletic vs. Cowdenbeath, 1500 GMT

Stenhousemuir F.C. vs. Albion Rovers F.C., 1500 GMT

Stranraer vs. Airdrie, 1500 GMT

Scotland League Two
GP W D L GF GA Pts
Annan 14 8 3 3 24 17 27
Clyde 14 7 3 4 24 15 24
Elgin City 15 7 2 6 28 23 23
Queen's Park 14 7 1 6 24 16 22
East Fife 14 6 3 5 24 17 21
Stirling Albion 15 6 3 6 17 17 21
Montrose 14 6 0 8 22 27 18
East Stirlingshire 14 5 1 8 20 31 16
Arbroath F.C. 14 4 3 7 17 22 15
Berwick Rangers 14 4 3 7 15 30 15
Saturday, Dec. 5

Arbroath F.C. vs. Berwick Rangers, Ppd.

East Stirlingshire vs. Clyde, Ppd.

Montrose vs. Annan, Ppd.

Stirling Albion 3, Elgin City 1

East Fife vs. Queen's Park, Ppd.

Tuesday, Dec. 8

East Fife vs. Queen's Park, 1945 GMT

Saturday, Dec. 12

Annan vs. East Stirlingshire, 1500 GMT

Berwick Rangers vs. Elgin City, 1500 GMT

Clyde vs. East Fife, 1500 GMT

Montrose vs. Stirling Albion, 1500 GMT

Queen's Park vs. Arbroath F.C., 1500 GMT

Scotland FA Cup
THIRD ROUND
Tuesday, Dec. 1

Stirling Albion 6, Cumbernauld Colts 0

Saturday, Dec. 5

Annan vs. Inverurie Loco Works, Ppd.

Arbroath F.C. vs. Cowdenbeath, Ppd.

Cove Rangers 4, Formartine United 1

East Kilbride 2, Stenhousemuir F.C. 1

Forfar Athletic F.C. 2, Queen's Park 1

Lothian Thistle HV vs. Huntly, Ppd.

Wick Academy vs. Linlithgow Rose, Ppd.

Monday, Dec. 7

Arbroath F.C. 2, Cowdenbeath 4

Wick Academy vs. Linlithgow Rose, 1945 GMT, Ppd.

Lothian Thistle HV 3, Huntly 0

Tuesday, Dec. 8

Dumbarton vs. Alloa Athletic, 1930 GMT

Annan vs. Inverurie Loco Works, 1945 GMT

Wednesday, Dec. 9

Wick Academy vs. Linlithgow Rose, 1945 GMT

FOURTH ROUND
Saturday, Jan. 9

Airdrieonians vs. Dundee United, TBA

Dundee vs. Falkirk, TBA

Dunfermline vs. Ross County, TBA

Livingston vs. Greenock Morton, TBA

Motherwell vs. Cove Rangers, TBA

Raith Rovers vs. Hibernian, TBA

St. Johnstone vs. Kilmarnock, TBA

St. Mirren vs. Partick Thistle, TBA

Stirling Albion vs. Inverness, TBA

Hearts vs. Aberdeen, 1730 GMT

Sunday, Jan. 10

Rangers vs. Cowdenbeath, 1300 GMT

Stranraer F.C. vs. Celtic, 1515 GMT

Scotland League Cup
QUARTERFINAL
Tuesday, Oct. 27

Inverness 1, Ross County 2

Greenock Morton 1, St. Johnstone 3

Wednesday, Oct. 28

Hearts 1, Celtic 2

Wednesday, Nov. 4

Hibernian 3, Dundee United 0

SEMIFINAL
Saturday, Jan. 30

Hibernian vs. St. Johnstone in Edinburgh, 1500 GMT

Sunday, Jan. 31

Ross County vs. Celtic in Glasgow, 1500 GMT


Updated : 2021-09-20 15:45 GMT+08:00