Alexa

Japanese Standings

Japanese Standings

BC-SOC--Japanese Standings

Japanese Football Standings
Japan J-League
GP W D L GF GA Pts
Sanfrecce Hiroshima 11 8 1 2 28 11 25
Kashima Antlers 11 8 1 2 20 10 25
Kashiwa Reysol 11 6 2 3 14 9 20
Urawa Reds 11 6 2 3 16 13 20
Gamba Osaka 11 5 4 2 17 14 19
Yokohama F. Marinos 11 5 3 3 17 10 18
FC Tokyo 11 5 3 3 14 9 18
Kawasaki Frontale 11 5 2 4 20 14 17
Shonan Bellmare 11 4 4 3 13 11 16
Albirex Niigata 11 4 3 4 15 16 15
Nagoya Grampus 11 4 2 5 15 22 14
Vissel Kobe 11 4 1 6 19 17 13
Sagan Tosu 11 2 5 4 11 19 11
Ventforet Kofu 11 2 3 6 8 13 9
Vegalta Sendai 11 2 2 7 13 19 8
Shimizu S-Pulse 11 1 5 5 10 20 8
Matsumoto Yamaga F.C. 10 2 2 6 8 19 8
Montedio Yamagata 10 0 5 5 4 16 5
Saturday, Sept. 19

Ventforet Kofu 0, Kashima Antlers 1

Vegalta Sendai 1, Shonan Bellmare 1

Kawasaki Frontale 6, Nagoya Grampus 1

Sanfrecce Hiroshima 0, Sagan Tosu 0

Shimizu S-Pulse 1, Urawa Reds 4

Vissel Kobe 1, Albirex Niigata 2

Yokohama F. Marinos 1, FC Tokyo 0

Sunday, Sept. 20

Matsumoto Yamaga F.C. 1, Gamba Osaka 1

Kashiwa Reysol 0, Montedio Yamagata 0

Wednesday, Sept. 23

Matsumoto Yamaga F.C. vs. Montedio Yamagata, 0500 GMT

Saturday, Sept. 26

Montedio Yamagata vs. Vegalta Sendai, 0500 GMT

Kashima Antlers vs. Urawa Reds, 0600 GMT

Sagan Tosu vs. Ventforet Kofu, 0600 GMT

Shimizu S-Pulse vs. Sanfrecce Hiroshima, 0600 GMT

Shonan Bellmare vs. Yokohama F. Marinos, 0600 GMT

Gamba Osaka vs. Kashiwa Reysol, 0700 GMT

FC Tokyo vs. Matsumoto Yamaga F.C., 0930 GMT

Albirex Niigata vs. Kawasaki Frontale, 1000 GMT

Nagoya Grampus vs. Vissel Kobe, 1030 GMT

Japan J2-League

GP W D L GF GA Pts
Omiya Ardija 32 21 5 6 56 22 68
Jubilo Iwata 32 17 7 8 49 33 58
Cerezo Osaka 32 16 9 7 50 28 57
Avispa Fukuoka 33 16 9 8 41 34 57
Tokyo Verdy 32 15 7 10 40 28 52
Ehime FC 32 14 7 11 33 32 49
V-Varen Nagasaki 32 12 12 8 31 21 48
JEF United Chiba 32 12 11 9 41 33 47
Zweigen Kanazawa 32 10 13 9 35 30 43
Giravanz Kitakyushu 33 13 4 16 40 45 43
Consadole Sapporo 33 9 14 10 33 32 41
Tokushima Vortis 32 10 11 11 27 30 41
Roasso Kumamoto 33 10 10 13 30 36 40
Fagiano Okayama 32 9 12 11 32 31 39
Thespakusatsu Gunma 32 11 6 15 27 42 39
Yokohama FC 32 10 8 14 27 49 38
Kamatamare Sanuki 32 9 10 13 20 26 37
Mito Hollyhock 32 8 11 13 31 35 35
Kyoto Sanga F.C. 32 9 8 15 36 44 35
FC Gifu 33 10 5 18 31 57 35
Oita Trinita 33 7 11 15 33 40 32
Tochigi SC 32 7 10 15 30 45 31
Wednesday, Sept. 23

Consadole Sapporo 1, FC Gifu 2

Oita Trinita 2, Giravanz Kitakyushu 1

Roasso Kumamoto 0, Avispa Fukuoka 1

Thespakusatsu Gunma vs. Jubilo Iwata, 0500 GMT

JEF United Chiba vs. Tochigi SC, 0700 GMT

Tokushima Vortis vs. Yokohama FC, 0700 GMT

Tokyo Verdy vs. Omiya Ardija, 0700 GMT

Cerezo Osaka vs. Mito Hollyhock, 0800 GMT

Kyoto Sanga F.C. vs. Fagiano Okayama, 0800 GMT

Ehime FC vs. Kamatamare Sanuki, 1000 GMT

V-Varen Nagasaki vs. Zweigen Kanazawa, 1000 GMT

Sunday, Sept. 27

Consadole Sapporo vs. Thespakusatsu Gunma, 0400 GMT

Fagiano Okayama vs. Oita Trinita, 0400 GMT

Kamatamare Sanuki vs. Kyoto Sanga F.C., 0400 GMT

Tochigi SC vs. V-Varen Nagasaki, 0400 GMT

Zweigen Kanazawa vs. Roasso Kumamoto, 0400 GMT

Giravanz Kitakyushu vs. Jubilo Iwata, 0700 GMT

Mito Hollyhock vs. FC Gifu in Naka, 0700 GMT

Omiya Ardija vs. JEF United Chiba, 0700 GMT

Tokushima Vortis vs. Cerezo Osaka, 0700 GMT

Yokohama FC vs. Ehime FC, 0700 GMT

Avispa Fukuoka vs. Tokyo Verdy, 1000 GMT

Yamazaki Nabisco Cup

GROUP A
GP W D L GF GA Pts
F.C. Tokyo 6 3 3 0 8 4 12
Albirex Niigata 6 3 2 1 9 4 11
Sanfrecce Hiroshima 6 2 3 1 9 6 9
Shonan Bellmare 6 2 3 1 5 5 9
Sagan Tosu 6 2 2 2 3 4 8
Matsumoto Yamaga F.C. 6 1 1 4 8 13 4
Ventforet Kofu 6 0 2 4 4 10 2
GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Nagoya Grampus 6 4 1 1 12 11 13
Vissel Kobe 6 3 2 1 11 5 11
Kawasaki Frontale 6 2 3 1 7 6 9
Montedio Yamagata 6 2 2 2 10 11 8
Yokohama F. Marinos 6 2 0 4 7 7 6
Shimizu S-Pulse 6 2 0 4 6 11 6
Vegalta Sendai 6 1 2 3 6 8 5
QUARTERFINAL
Second Leg
Sunday, Sept. 6

Kashima Antlers 3, F.C. Tokyo 0, Kashima Antlers advanced 5-2 on aggregate

Urawa Reds 3, Albirex Niigata 0, Albirex Niigata advanced 5-3 on aggregate

Nagoya Grampus 2, Gamba Osaka 2; 3-3 aggregate; Gamba Osaka advanced on 2-1 away goals

Vissel Kobe 2, Kashiwa Reysol 3, Vissel Kobe advanced 4-3 on aggregate

SEMIFINAL
First Leg
Wednesday, Oct. 7

Albirex Niigata vs. Gamba Osaka, 1000 GMT

Vissel Kobe vs. Kashima Antlers, 1000 GMT


Updated : 2021-01-19 08:11 GMT+08:00