Alexa
  • Directory of Taiwan

Japanese Standings

Japanese Standings

BC-SOC--Japanese Standings

Japanese Football Standings
Japan J-League
GP W D L GF GA Pts
Sanfrecce Hiroshima 11 8 1 2 28 11 25
Kashima Antlers 11 8 1 2 20 10 25
Urawa Reds 11 6 2 3 16 13 20
Kashiwa Reysol 10 6 1 3 14 9 19
Gamba Osaka 11 5 4 2 17 14 19
Yokohama F. Marinos 11 5 3 3 17 10 18
FC Tokyo 11 5 3 3 14 9 18
Kawasaki Frontale 11 5 2 4 20 14 17
Shonan Bellmare 11 4 4 3 13 11 16
Albirex Niigata 11 4 3 4 15 16 15
Nagoya Grampus 11 4 2 5 15 22 14
Vissel Kobe 11 4 1 6 19 17 13
Sagan Tosu 11 2 5 4 11 19 11
Ventforet Kofu 11 2 3 6 8 13 9
Vegalta Sendai 11 2 2 7 13 19 8
Shimizu S-Pulse 11 1 5 5 10 20 8
Matsumoto Yamaga F.C. 10 2 2 6 8 19 8
Montedio Yamagata 9 0 4 5 4 16 4
Saturday, Sept. 19

Ventforet Kofu 0, Kashima Antlers 1

Vegalta Sendai 1, Shonan Bellmare 1

Kawasaki Frontale 6, Nagoya Grampus 1

Sanfrecce Hiroshima 0, Sagan Tosu 0

Shimizu S-Pulse 1, Urawa Reds 4

Vissel Kobe 1, Albirex Niigata 2

Yokohama F. Marinos 1, FC Tokyo 0

Sunday, Sept. 20

Matsumoto Yamaga F.C. 1, Gamba Osaka 1

Kashiwa Reysol vs. Montedio Yamagata, 1000 GMT

Wednesday, Sept. 23

Matsumoto Yamaga F.C. vs. Montedio Yamagata, 0500 GMT

Saturday, Sept. 26

Montedio Yamagata vs. Vegalta Sendai, 0500 GMT

Kashima Antlers vs. Urawa Reds, 0600 GMT

Sagan Tosu vs. Ventforet Kofu, 0600 GMT

Shimizu S-Pulse vs. Sanfrecce Hiroshima, 0600 GMT

Shonan Bellmare vs. Yokohama F. Marinos, 0600 GMT

Gamba Osaka vs. Kashiwa Reysol, 0700 GMT

FC Tokyo vs. Matsumoto Yamaga F.C., 0930 GMT

Albirex Niigata vs. Kawasaki Frontale, 1000 GMT

Nagoya Grampus vs. Vissel Kobe, 1030 GMT

Japan J2-League
GP W D L GF GA Pts
Omiya Ardija 31 21 5 5 55 20 68
Jubilo Iwata 31 17 6 8 49 33 57
Cerezo Osaka 31 15 9 7 48 27 54
Avispa Fukuoka 32 15 9 8 40 34 54
Tokyo Verdy 31 15 7 9 40 27 52
Ehime FC 31 14 6 11 33 32 48
JEF United Chiba 31 12 11 8 40 30 47
V-Varen Nagasaki 31 11 12 8 30 21 45
Zweigen Kanazawa 31 10 13 8 34 28 43
Consadole Sapporo 32 9 14 9 32 30 41
Tokushima Vortis 32 10 11 11 27 30 41
Giravanz Kitakyushu 31 12 4 15 36 42 40
Fagiano Okayama 32 9 12 11 32 31 39
Roasso Kumamoto 31 10 9 12 30 35 39
Thespakusatsu Gunma 32 11 6 15 27 42 39
Kamatamare Sanuki 32 9 10 13 20 26 37
Mito Hollyhock 32 8 11 13 31 35 35
Yokohama FC 31 9 8 14 25 48 35
Kyoto Sanga F.C. 31 9 7 15 36 44 34
FC Gifu 31 9 5 17 29 53 32
Tochigi SC 32 7 10 15 30 45 31
Oita Trinita 31 5 11 15 28 39 26
Sunday, Sept. 20

Avispa Fukuoka 2, Consadole Sapporo 1

Fagiano Okayama 3, Thespakusatsu Gunma 0

Kamatamare Sanuki 0, Tokushima Vortis 1

Tochigi SC 2, Mito Hollyhock 2

FC Gifu vs. Oita Trinita, 0700 GMT

Giravanz Kitakyushu vs. JEF United Chiba, 0700 GMT

Jubilo Iwata vs. Ehime FC, 0700 GMT

Tokyo Verdy vs. V-Varen Nagasaki, 0700 GMT

Omiya Ardija vs. Cerezo Osaka in Kumagaya, 0900 GMT

Roasso Kumamoto vs. Kyoto Sanga F.C., 1000 GMT

Yokohama FC vs. Zweigen Kanazawa, 1000 GMT

Wednesday, Sept. 23

Consadole Sapporo vs. FC Gifu, 0400 GMT

Oita Trinita vs. Giravanz Kitakyushu, 0400 GMT

Roasso Kumamoto vs. Avispa Fukuoka, 0400 GMT

Thespakusatsu Gunma vs. Jubilo Iwata, 0500 GMT

JEF United Chiba vs. Tochigi SC, 0700 GMT

Tokushima Vortis vs. Yokohama FC, 0700 GMT

Tokyo Verdy vs. Omiya Ardija, 0700 GMT

Cerezo Osaka vs. Mito Hollyhock, 0800 GMT

Kyoto Sanga F.C. vs. Fagiano Okayama, 0800 GMT

Ehime FC vs. Kamatamare Sanuki, 1000 GMT

V-Varen Nagasaki vs. Zweigen Kanazawa, 1000 GMT

Yamazaki Nabisco Cup
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
F.C. Tokyo 6 3 3 0 8 4 12
Albirex Niigata 6 3 2 1 9 4 11
Sanfrecce Hiroshima 6 2 3 1 9 6 9
Shonan Bellmare 6 2 3 1 5 5 9
Sagan Tosu 6 2 2 2 3 4 8
Matsumoto Yamaga F.C. 6 1 1 4 8 13 4
Ventforet Kofu 6 0 2 4 4 10 2
GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Nagoya Grampus 6 4 1 1 12 11 13
Vissel Kobe 6 3 2 1 11 5 11
Kawasaki Frontale 6 2 3 1 7 6 9
Montedio Yamagata 6 2 2 2 10 11 8
Yokohama F. Marinos 6 2 0 4 7 7 6
Shimizu S-Pulse 6 2 0 4 6 11 6
Vegalta Sendai 6 1 2 3 6 8 5
QUARTERFINAL
Second Leg
Sunday, Sept. 6

Kashima Antlers 3, F.C. Tokyo 0, Kashima Antlers advanced 5-2 on aggregate

Urawa Reds 3, Albirex Niigata 0, Albirex Niigata advanced 5-3 on aggregate

Nagoya Grampus 2, Gamba Osaka 2; 3-3 aggregate; Gamba Osaka advanced on 2-1 away goals

Vissel Kobe 2, Kashiwa Reysol 3, Vissel Kobe advanced 4-3 on aggregate

SEMIFINAL
First Leg
Wednesday, Oct. 7

Albirex Niigata vs. Gamba Osaka, 1000 GMT

Vissel Kobe vs. Kashima Antlers, 1000 GMT


Updated : 2021-09-23 23:05 GMT+08:00