Alexa
  • Directory of Taiwan

Rugby World Cup Qualifying Glance

Rugby World Cup Qualifying Glance

Mexico 68, Jamaica 14

April 7

Jamaica 19, Cayman Islands 18

St. Vincent & the Grenadines 3, Barbados 34

April 21

Barbados 51, St. Vincent & the Grenadines 0 (Barbados advances)

Cayman Islands 46, Mexico 13 (Caymans advances)

May 5

Trinidad & Tobago 32, Barbados 3

May 19

Bermuda 7, Cayman Islands 3

Barbados 10, Guyana 10

May 26

Cayman Islands 27, Bahamas 7

June 2

Guyana 20, Trinidad & Tobago 0

June 9

Bahamas 8, Bermuda 16

June 23

Bermuda 18, Guyana 0 (Bermuda advances)

Sept. 9
CONSUR B

Paraguay 54, Colombia 17

Venezuela 28, Peru 17

Sept. 12

Paraguay 69, Peru 3

Venezuela 3, Colombia 26

Sept. 15

Colombia 49, Peru 9

Venezuela 8, Paraguay 73 (Paraguay advances)

Sept 29
Playoff

Paraguay 29, Bermuda 14

Oct. 27
CONSUR A-B Playoff

Brazil 35, Paraguay 22 (Brazil advances)

Second Round
CONSUR A
April 27, 2013

Chile 38, Brazil 22

May 1

Uruguay 58, Brazil 7

May 4

Uruguay 23, Chile 9 (Uruguay advances)

Aug. 17

United States 9, Canada 27

Aug. 24

Canada 13, United States 11 (Canada qualifies Pool D)

Playoff
March 22, 2014

Uruguay 27, United States 27

March 29

United States 32, Uruguay 13 (United States qualifies Pool B, Uruguay to repechage)

___

ASIA
First Round
Division 1
April 15, 2012

Sri Lanka 36, Taiwan 8

Singapore 20, Philippines 37

April 18

Sri Lanka 35, Singapore 10

Philippines 34, Taiwan 12

April 21

Sri Lanka 18, Philippines 28 (Philippines advances)

Singapore 31, Taiwan 49

Division 2
May 31

Thailand 37, Iran 17

Malaysia 89, China 0

June 2

China 3, Iran 52

Malaysia 19, Thailand 22 (Thailand advances)

Division 3
May 30

Guam 38, Indonesia 17

India 34, Pakistan 5

June 1

Indonesia 13, Pakistan 7

Guam 16, India 18 (India advances)

July 14
Playoff

Thailand 42, India 29 (Thailand advances)

Second Round
Division 1
March 31, 2013

Kazakhstan 10, Thailand 33

Sri Lanka 39, Taiwan 8

April 3

Kazakhstan 42, Taiwan 10

Sri Lanka 45, Thailand 7

April 6

Taiwan 52, Thailand 23

Sri Lanka 49, Kazakhstan 18 (Sri Lanka advances)

Five Nations
April 20

Japan 121, Philippines 0

Hong Kong 53, United Arab Emirates 7

April 26

United Arab Emirates 10, South Korea 75

April 27

Hong Kong 0, Japan 38

May 4

Japan 64, South Korea 5

Philippines 20, Hong Kong 59

May 10

United Arab Emirates 3, Japan 93

May 11

South Korea 62, Philippines 19

May 18

South Korea 43, Hong Kong 22

Philippines 24, United Arab Emirates 8 (UAE eliminated)

Five Nations
April 26, 2014

South Korea 59, Sri Lanka 3

Hong Kong 108, Philippines 0

May 3

Philippines 10, Japan 99

Sri Lanka 10, Hong Kong 41

May 10

Hong Kong 39, South Korea 6

Japan 132, Sri Lanka 10

May 17

South Korea 5, Japan 62

Sri Lanka 25, Philippines 26

May 24

Philippines 22, South Korea 52

May 25

Japan 49, Hong Kong 8 (Japan qualifies for Pool B, Hong Kong to repechage)

___

AFRICA
First Round
Division 1B
July 4, 2012

Madagascar 35, Morocco 28

Namibia 20, Senegal 18

July 8

Morocco 25, Senegal 26 (Morocco eliminated)

Madagascar 57, Namibia 54

Division 1C
July 22

Mauritius 26, Nigeria 22

Botswana 23, Zambia 15

July 25

Ivory Coast 29, Nigeria 17

July 28

Ivory Coast 24, Zambia 18

Botswana 25, Mauritius 14 (Botswana advances)

Second Round
Division 1B
June 11, 2013

Tunisia 43, Botswana 12

Senegal 12, Namibia 35

June 15

Botswana 5, Senegal 41

Namibia 45, Tunisia 13 (Namibia advances)

July 10
Division 1A

Uganda 11, Kenya 51

Zimbabwe 38, Madagascar 18

July 14Uganda 32, Madagascar 48 (Uganda eliminated)

Kenya 29, Zimbabwe 17

June 28, 2014

Kenya 29, Namibia 22

Zimbabwe 57, Madagascar 22

July 2

Zimbabwe 20, Namibia 24

Kenya 34, Madagascar 0

July 6

Kenya 10, Zimbabwe 28 (Zimbabwe advances to repechage)

Madagascar 10, Namibia 89

___

EUROPE
Division 2C-2D
Oct. 6, 2012

Hungary 28, Bulgaria 23

Finland 14, Luxembourg 16

Oct. 20

Bulgaria 12, Austria 7

Norway 32, Finland 3

Oct. 27

Slovenia 8, Hungary 7

Nov. 3

Norway 11, Bosnia and Herzegovina 9

Nov. 10

Greece 22, Bosnia and Herzegovina 17

Luxembourg 15, Norway 8

March 30, 2013

Greece 11, Finland 13

April 6

Bulgaria 20, Slovenia 14

Austria 10, Hungary 11

April 13

Bosnia and Herzegovina 32, Luxembourg 23

Greece 21, Norway 14

April 20

Bosnia and Herzegovina 19, Finland 15

Slovenia 22, Austria 20 (Slovenia wins 2C)

Luxembourg 20, Greece 7< (Luxembourg wins 2D)

May 5
Playoff

Luxembourg 22, Slovenia 10 (Luxembourg advances)

Division 2B
Oct. 13, 2012

Israel 48, Serbia 22

Denmark 6, Andorra 6

Oct. 27

Serbia 39, Latvia 21

Andorra 5, Israel 26

Nov. 3

Latvia 27, Denmark 15

Serbia 23, Andorra 26

March 30, 2013

Andorra 11, Latvia 22

April 6

Israel 17, Latvia 15

April 13

Denmark 38, Serbia 0

April 20

Israel 46, Denmark 3 (Israel wins 2B)

Division 2A
Oct. 27, 2012

Croatia 20, Malta 19

Nov. 3

Switzerland 29, Croatia 20

Malta 34, Lithuania 17

Nov. 10

Lithuania 16, Netherlands 24

Nov. 17

Netherlands 24, Switzerland 7

April 6, 2013

Malta 10, Switzerland 19

April 13

Netherlands 48, Malta 10

Switzerland 27, Lithuania 21

April 20

Croatia 24, Netherlands 29 (Netherlands wins 2A)

April 27

Lithuania 15, Croatia 14

Oct. 5
Playoff

Luxembourg 12, Israel 26 (Israel advances)

Oct. 26
Playoff

Israel 8, Netherlands 52 (Netherlands advances)

Division 1B
Oct. 6, 2012

Czech Republic 3, Poland 29

Oct. 20

Sweden 10, Ukraine 22

Oct. 27

Germany 46, Ukraine 28

Sweden 54, Moldova 6

Nov. 3

Poland 22, Germany 13

Nov. 10

Czech Republic 18, Sweden 22

March 30, 2013

Poland 13, Ukraine 12

April 6

Germany 73, Sweden 17

April 7

Ukraine 18, Moldova 38

April 13

Moldova 24, Poland 20

June 1

Sweden 19, Poland 11

Sept. 7

Poland 30, Sweden 9

Oct. 12

Poland 30, Czech Republic 10

Oct. 19

Sweden 11, Czech Republic 17

Oct. 26

Ukraine 16, Germany 28

Nov. 2

Ukraine 35, Sweden 11

Nov. 9

Moldova 50, Sweden 20

Germany 43, Poland 14

Nov. 16

Moldova 30, Germany 15

Czech Republic 10, Ukraine 17

April 5, 2014

Germany 76, Czech Republic 12

Poland 12, Moldova 21

April 12

Moldova 28, Ukraine 8

April 26

Czech Republic 37, Moldova 19

Sweden 20, Germany 45 (Germany wins 1B)

Ukraine 29, Poland 28

May 10
Playoff

Netherlands 7, Germany 17 (Germany advances)

European Nations Cup
Division 1A
Feb. 1, 2014

Georgia 35, Belgium 0

Romania 24, Portugal 0

Spain 25, Russia 28

Feb. 8

Russia 3, Romania 34

Portugal 9, Georgia 34

Spain 11, Belgium 6

Feb. 22

Romania 32, Spain 6

Belgium 6, Portugal 19

Georgia 36, Russia 10

March 8

Romania 29, Belgium 10

Russia 34, Portugal 18 (Russia advances)

Spain 17, Georgia 24

March 15

Belgium 20, Russia 34

Portugal 24, Spain 28

Georgia 22, Romania 9 (Georgia qualifies for Pool C, Romania for Pool D)

May 24
Playoff

Germany 20, Russia 31 (Russia to repechage)

___

OCEANIA
July 6, 2013

Cook Islands 38, Tahiti 5

Papua New Guinea 29, Solomon Islands 22

July 9

Solomon Islands 12, Cook Islands 39

Tahiti 32, Papua New Guinea 39

July 13

Solomon Islands 23, Tahiti 22

Papua New Guinea 31, Cook Islands 37 (Cook Islands advances)

June 28, 2014
Playoff

Fiji 108, Cook Islands 6 (Fiji qualify for Pool A)

___

PLAYOFFS
Aug. 2

Uruguay 28, Hong Kong 3 (Uruguay advances)

Russia 23, Zimbabwe 15 (Russia advances)

Repechage
First Leg
Sept. 27

Russia 22, Uruguay 21

Second Leg
Oct. 11

Uruguay 36, Russia 27 (Uruguay qualify on aggregate for Pool A)


Updated : 2021-09-26 19:00 GMT+08:00