Alexa
  • Directory of Taiwan

World Cup Qualifying Draw

World Cup Qualifying Draw

ST. PETERSBURG, Russia (AP) -- Qualifying draw on Saturday for the 2018 World Cup, to be played in Russia from June 14-July 15:

EUROPE
(13 nations qualify)
(Russia also qualifies as host)
Sept. 4, 2016, to Oct. 10, 2017
Group winners qualify
Top eight second-place teams advance to playoffs

Group A_Belarus, Bulgaria, France, Luxembourg, Netherlands, Sweden

Group B_Andorra, Faeroe Islands, Hungary, Latvia, Portugal, Switzerland

Group C_Azerbaijan, Czech Republic, Germany, Northern Ireland, Norway, San Marino

Group D_Austria, Georgia, Ireland, Moldova, Serbia, Wales

Group E_Armenia, Denmark, Kazakhstan, Montenegro, Romania

Group F_England, Lithuania, Malta, Poland, Scotland, Slovakia, Slovenia

Group G_Albania, Israel, Italy, Liechtenstein, Macedonia, Spain

Group H_Belgium, Bosnia-Herzegovina, Cyprus, Estonia, Greece

Group I_Croatia, Finland, Iceland, Turkey, Ukraine

Playoffs
Nov. 9-14, 2017
Winners qualify

___

SOUTH AMERICA
(4 or 5 nations qualify)
Sept. 4, 2016, to Oct. 10, 2017
One group of 10 nations
Double round robin
Top four teams qualify
Fifth-place team advances to playoff vs. Oceania

Argentina, Bolivia, Brazil, Chile, Colombia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela

___

NORTH AND CENTRAL AMERICA
AND CARIBBEAN
(3 or 4 nations qualify)
Third round
Aug. 31 to Sept. 8, 2015
Winners advance

Antigua and Barbuda vs. Guatemala

Canada vs. Belize

Curacao vs. El Salvador

Grenada vs. Haiti

Jamaica vs. Nicaragua

St. Vincent and the Grenadines vs. Aruba

Fourth round
Nov. 7, 2015, to Sept. 6, 2016
Double round robin
Top two teams in each group advance

Group A_Canada-Belize winner, Curacao-El Salvador winner, Honduras, Mexico

Group B_Costa Rica, Grenada-Haiti winner, Jamaica-Nicaragua winner, Panama

Group C_Antigua and Barbuda-Guatemala winner, St. Vincent and the Grenadines-Aruba winner, Trinidad and Tobago, United States

Fifth round (Hexagonal)
Nov. 7, 2016, to Oct. 10, 2017
Double round robin
Top three teams qualify
Fourth-place team advances to playoff vs. Asia

___

ASIA
(4 or 5 nations qualify)
Second round
June 11, 2015, to March 29, 2016
Double round robin (drawn April 14)
Group winners and top four second-place teams advance

Group A_East Timor, Malaysia, Palestine, Saudi Arabia, United Arab Emirates

Group B_Australia, Bangladesh, Jordan, Kyrgyzstan, Tajikistan

Group C_Bhutan, China, Hong Kong, Maldives, Qatar

Group D_Guam, India, Iran, Oman, Turkmenistan

Group E_Afghanistan, Cambodia, Japan, Singapore, Syria

Group F_Iraq, Taiwan, Thailand, Vietnam (Indonesia disqualified)

Group G_Kuwait, Laos, Lebanon, Myanmar, South Korea

Group H_Bahrain, North Korea, Philippines, Uzbekistan, Yemen

Third round
Aug. 29, 2016, to Sept. 5, 2017
Two groups of six
Double round robin
Top two teams in each group qualify
Third-place teams advance to playoff
Fourth round
Oct. 2-10, 2017

Winner advances to playoff vs. CONCACAF

___

AFRICA
(5 nations qualify)
First round
Oct. 5-13, 2015
Winners advance

Central African Republic vs. Madagascar

Chad vs. Sierra Leone

Comoros vs. Lesotho

Djibouti vs. Swaziland

Eritrea vs. Botswana

Gambia vs. Namibia

Liberia vs. Guinea-Bissau

Mauritius vs. Kenya

Sao Tome e Principe vs. Ethiopia

Seychelles vs. Burundi

Somalia vs. Niger

South Sudan vs. Mauritania

Tanzania vs. Malawi

Second round
Nov. 9-17, 2015
Winners advance

Angola vs. South Africa

Benin vs. Burkina Faso

Central African Republic-Madagascar winner vs. Senegal

Chad-Sierra Leone winner vs. Egypt

Comoros-Lesotho winner vs. Ghana

Djibouti-Swaziland winner vs. NigeriaEritrea vs. Botswana winner vs. Mali

Gambia-Namibia winner vs. Guinea

Liberia-Guinea-Bissau winner vs. Ivory Coast

Libya vs. Rwanda

Mauritius-Kenya winner vs. Cape Verde Islands

Morocco vs. Equatorial Guinea

Mozambique vs. Gabon

Sao Tome e Principe-Ethiopia winner vs. Republic of Congo

Seychelles-Burundi winner vs. Congo

Somalia-Niger winner vs. Cameroon

South Sudan-Mauritania winner vs. Tunisia

Sudan vs. Zambia

Tanzania-Malawi winner vs. Algeria

Togo vs. Uganda

Third round
Oct. 3, 2016, to Nov. 14, 2017
Five groups of four
Double round robin
Group winners qualify

___

Oceania
(0 or 1 nations qualify)
First round
Aug. 31 to Sept. 4, 2015
Round robin
Group winner advances

American Samoa, Cook Islands, Samoa, Tonga

Second round
May 28 to June 12, 2015
Two groups of four
Top three teams in each group advance

Group A_New Caledonia, Papua New Guinea, Tahiti, Round One winner

Group B_Fiji, New Zealand, Solomon Islands, Vanuatu

Third round
March 20 to Oct. 10, 2017
Two groups of three
Group winners meet home and away
Series winner advances to playoff vs. South America

Updated : 2021-09-24 02:03 GMT+08:00