Alexa
  • Directory of Taiwan

Europa League Glance

Europa League Glance

BC-SOC--Europa League GlanceEuropa League

At A Glance
By The Associated Press
FIRST QUALIFYING RD
First Leg
Tuesday, June 30

Balzan (Malta) 0, FK Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) 2 in Paola

Progres Niederkorn (Luxembourg) 0, Shamrock Rovers (Ireland) 0

FK Renova (Macedonia) 0, Dacia Chisinau (Moldova) 1 in Skopje

Thursday, July 2

FC Ordabasy (Kazakhstan) 0, Beitar Jerusalem (Israel) 0

Shirak FC (Armenia) 2, HSK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herzegovina) 0

Alashkert (Armenia) 1, St. Johnstone (Scotland) 0

Kruoja Pakruojis (Lithuania) 0, Jagiellonia Bialystok (Poland) 1 in Siauliai

KF Laci (Albania) 1, FC Inter Baku (Azerbaijan) 1

Atlantas (Lithuania) 0, Beroe (Bulgaria) 2

Dinamo Batumi (Georgia) 1, AC Omonoia (Cyprus) 0

Dinamo Tbilisi (Georgia) 2, Gabala (Azerbaijan) 1

FC Flora (Estonia) 1, Rabotnicki (Macedonia) 0

FC Lahti (Finland) 2, Elfsborg (Sweden) 2

FK Aktobe (Kazakhstan) 0, Nomme Kalju (Estonia) 1

FK Jelgava (Latvia) 1, Litex Lovech (Bulgaria) 1

Kukesi (Albania) 2, Torpedo Zhodino (Belarus) 0 in Tirana

Neftchi Baku (Azerbaijan) 2, Mladost Podgorica (Montenegro) 2

Olimpic Sarajevo (Bosnia-Herzegovina) 1, Spartak Trnava (Slovakia) 1

SJK (Finland) 0, Fimleikafelag Hafnarfjaroar (Iceland) 1 in Helsinki

Skonto FC (Latvia) 2, St Patrick's Athletic (Ireland) 1

UE Sant Julia (Andorra) 0, Randers (Denmark) 1

Vaasa (Finland) 2, AIK Solna (Sweden) 2 in Oulu

Debrecen (Hungary) 3, FK Sutjeska (Montenegro) 0

JK Sillamae Kalev (Estonia) 1, Hajduk Split (Croatia) 1

Brondby (Denmark) 9, A.C. Juvenes/Dogana (San Marino) 0

FC Botosani (Romania) 1, Spartaki Tskhinvali (Georgia) 1

FC Differdange 03 (Luxembourg) 3, Bala Town (Wales) 1

Saxan (Moldova) 0, Apollon Limassol (Cyprus) 2

Sheriff Tiraspol (Moldova) 0, Odd Grenland (Norway) 3

Stromsgodset (Norway) 3, Partizan Tirana (Albania) 1

Trakai (Lithuania) 3, Havnar Boltfelag (Faeroe Islands) 0 in Kaunas

College Europa (Gibraltar) 0, SK Slovan Bratislava (Slovakia) 6

Airbus UK Broughton (Wales) 1, NK Lokomotiva (Croatia) 3 in Bangor

Celje (Slovenia) 0, Slask Wroclaw (Poland) 1

Domzale (Slovenia) 0, Cukaricki (Serbia) 1

Go Ahead Eagles (Netherlands) 1, Ferencvaros (Hungary) 1 in Emmen

Vikingur (Faeroe Islands) 0, Rosenborg (Norway) 2 in Toftir

Newtown (Wales) 2, Valletta FC (Malta) 1

FK Buducnost Podgorica (Montenegro) 1, FK Spartaks (Latvia) 3

La Fiorita (San Marino) 0, FC Vaduz (Liechtenstein) 5 in Serravalle

MTK Budapest (Hungary) 0, FK Vojvodina (Serbia) 0

Birkirkana FC (Malta) 0, Ulisses (Armenia) 0

Cork City FC (Ireland) 1, KR Reykjavik (Iceland) 1

Glenavon (Northern Ireland) 1, Shakhtyor Salihorsk (Belarus) 2

Linfield (Northern Ireland) 2, NSI Runavik (Faeroe Islands) 0

Red Star Belgrade (Serbia) 0, Kairat (Kazakhstan) 2

University College Dublin (Ireland) 1, F91 Dudelange (Luxembourg) 0

West Ham United (England) 3, FC Lusitanos (Andorra) 0

Glentoran FC (Northern Ireland) 1, MSK Zilina (Slovakia) 4

FK Skendija 79 (Macedonia) 1, Aberdeen (Scotland) 1 in Skopje

Vikingur Reykjavik (Iceland) 0, Koper (Slovenia) 1

Second Leg
Tuesday, July 7

Shamrock Rovers (Ireland) 3, Progres Niederkorn (Luxembourg) 0, Shamrock Rovers advanced 3-0 on aggregate

Thursday, July 9

Kairat (Kazakhstan) 2, Red Star Belgrade (Serbia) 1, Kairat advanced 4-1 on aggregate

Dacia Chisinau (Moldova) vs. FK Renova (Macedonia) in Orhei, 1500 GMT

FK Sutjeska (Montenegro) vs. Debrecen (Hungary), 1530 GMT

AC Omonoia (Cyprus) vs. Dinamo Batumi (Georgia), 1600 GMT

F91 Dudelange (Luxembourg) vs. University College Dublin (Ireland), 1600 GMT

FC Inter Baku (Azerbaijan) vs. KF Laci (Albania), 1600 GMT

FK Spartaks (Latvia) vs. FK Buducnost Podgorica (Montenegro) in Jelgava, 1600 GMT

Gabala (Azerbaijan) vs. Dinamo Tbilisi (Georgia), 1600 GMT

Elfsborg (Sweden) vs. FC Lahti (Finland), 1600 GMT

Nomme Kalju (Estonia) vs. FK Aktobe (Kazakhstan), 1600 GMT

Spartaki Tskhinvali (Georgia) vs. FC Botosani (Romania), 1600 GMT

Torpedo Zhodino (Belarus) vs. Kukesi (Albania), 1600 GMT

Ulisses (Armenia) vs. Birkirkana FC (Malta), 1600 GMT

Shakhtyor Salihorsk (Belarus) vs. Glenavon (Northern Ireland), 1630 GMT

AIK Solna (Sweden) vs. Vaasa (Finland), 1700 GMT

Apollon Limassol (Cyprus) vs. Saxan (Moldova) in Larnaca, 1700 GMT

Beitar Jerusalem (Israel) vs. FC Ordabasy (Kazakhstan), 1700 GMT

Beroe (Bulgaria) vs. Atlantas (Lithuania), 1700 GMT

Hajduk Split (Croatia) vs. JK Sillamae Kalev (Estonia) in Dugoplje, 1700 GMT

Odd Grenland (Norway) vs. Sheriff Tiraspol (Moldova), 1700 GMT

Rosenborg (Norway) vs. Vikingur (Faeroe Islands), 1700 GMT

SK Slovan Bratislava (Slovakia) vs. College Europa (Gibraltar), 1700 GMT

Randers (Denmark) vs. UE Sant Julia (Andorra) in Viborg, 1705 GMT

FC Lusitanos (Andorra) vs. West Ham United (England), 1730 GMT

HSK Zrinjski Mostar (Bosnia-Herzegovina) vs. Shirak FC (Armenia), 1730 GMT

MSK Zilina (Slovakia) vs. Glentoran FC (Northern Ireland), 1730 GMT

NK Lokomotiva (Croatia) vs. Airbus UK Broughton (Wales), 1730 GMT

FC Vaduz (Liechtenstein) vs. La Fiorita (San Marino), 1745 GMT

Litex Lovech (Bulgaria) vs. FK Jelgava (Latvia), 1745 GMT

Bala Town (Wales) vs. FC Differdange 03 (Luxembourg) in Rhyl, 1800 GMT

NSI Runavik (Faeroe Islands) vs. Linfield (Northern Ireland), 1800 GMT

Partizan Tirana (Albania) vs. Stromsgodset (Norway), 1800 GMT

Rabotnicki (Macedonia) vs. FC Flora (Estonia), 1800 GMT

Slask Wroclaw (Poland) vs. Celje (Slovenia), 1800 GMT

Spartak Trnava (Slovakia) vs. Olimpic Sarajevo (Bosnia-Herzegovina) in Zlate Moravce, 1805 GMT

A.C. Juvenes/Dogana (San Marino) vs. Brondby (Denmark), 1830 GMT

Cukaricki (Serbia) vs. Domzale (Slovenia), 1830 GMT

FK Vojvodina (Serbia) vs. MTK Budapest (Hungary), 1830 GMT

Ferencvaros (Hungary) vs. Go Ahead Eagles (Netherlands), 1830 GMT

Jagiellonia Bialystok (Poland) vs. Kruoja Pakruojis (Lithuania), 1830 GMT

Koper (Slovenia) vs. Vikingur Reykjavik (Iceland), 1830 GMT

Mladost Podgorica (Montenegro) vs. Neftchi Baku (Azerbaijan), 1830 GMT

Aberdeen (Scotland) vs. FK Skendija 79 (Macedonia), 1845 GMT

Havnar Boltfelag (Faeroe Islands) vs. Trakai (Lithuania), 1845 GMT

St Patrick's Athletic (Ireland) vs. Skonto FC (Latvia), 1845 GMT

St. Johnstone (Scotland) vs. Alashkert (Armenia), 1845 GMT

Valletta FC (Malta) vs. Newtown (Wales) in Paola, 1845 GMT

FK Zeljeznicar (Bosnia-Herzegovina) vs. Balzan (Malta), 1915 GMT

Fimleikafelag Hafnarfjaroar (Iceland) vs. SJK (Finland), 1915 GMT

KR Reykjavik (Iceland) vs. Cork City FC (Ireland), 1915 GMT


Updated : 2021-09-20 01:59 GMT+08:00