Alexa
  • Directory of Taiwan

Dutch Standings, SOC

Dutch Standings, SOC

BC-SOC--Dutch Standings

Dutch Football Standings
Dutch Eredivisie
GP W D L GF GA Pts
Vitesse 16 10 3 3 37 20 33
Ajax 16 9 4 3 37 15 31
FC Twente 16 8 6 2 37 16 30
Feyenoord 16 8 3 5 32 24 27
FC Groningen 16 6 6 4 31 29 24
AZ Alkmaar 16 7 3 6 28 26 24
FC Utrecht 16 7 3 6 24 27 24
SC Heerenveen 16 6 5 5 35 30 23
FC Zwolle 16 5 7 4 24 19 22
PSV Eindhoven 16 5 5 6 28 24 20
Go Ahead Eagles 16 5 5 6 26 37 20
NAC Breda 16 5 4 7 26 29 19
Heracles Almelo 16 5 3 8 21 29 18
Roda JC 16 4 6 6 26 35 18
ADO Den Haag 16 5 2 9 20 36 17
Cambuur 16 4 4 8 15 23 16
RKC Waalwijk 16 3 5 8 22 32 14
NEC Nijmegen 16 2 6 8 23 41 12
Wednesday, Dec. 4

ADO Den Haag 1, SC Heerenveen 1

Friday, Dec. 6

FC Utrecht 2, NEC Nijmegen 0

Saturday, Dec. 7

Ajax 4, NAC Breda 0

AZ Alkmaar 1, FC Twente 2

RKC Waalwijk 2, Cambuur 2

PSV Eindhoven 2, Vitesse 6

Sunday, Dec. 8

SC Heerenveen 1, Feyenoord 2

FC Groningen 1, ADO Den Haag 2

Go Ahead Eagles 4, FC Zwolle 1

Roda JC 1, Heracles Almelo 3

Friday, Dec. 13

FC Zwolle vs. SC Heerenveen, 1900 GMT

Saturday, Dec. 14

NEC Nijmegen vs. Roda JC, 1745 GMT

ADO Den Haag vs. RKC Waalwijk, 1845 GMT

FC Twente vs. Go Ahead Eagles, 1945 GMT

Sunday, Dec. 15

Cambuur vs. Ajax, 1130 GMT

Feyenoord vs. FC Groningen, 1330 GMT

Heracles Almelo vs. AZ Alkmaar, 1330 GMT

Vitesse vs. NAC Breda, 1330 GMT

FC Utrecht vs. PSV Eindhoven, 1530 GMT

Dutch Eerste Divisie
GP W D L GF GA Pts
Dordrecht 20 13 4 3 47 24 43
Willem II 20 11 4 5 37 20 37
Eindhoven 20 11 4 5 43 32 37
Sparta 20 10 5 5 39 20 35
De Graafschap 20 9 6 5 38 24 33
VVV-Venlo 20 8 6 6 27 26 30
Excelsior 20 7 8 5 29 22 29
Helmond Sport 20 8 5 7 40 43 29
Volendam 20 8 5 7 36 40 29
Jong PSV 20 7 6 7 33 30 27
Emmen 20 7 6 7 31 31 27
MVV 20 8 3 9 24 24 27
Jong FC Twente 20 7 5 8 26 28 26
Den Bosch 20 7 5 8 26 37 26
Fortuna Sittard 20 6 5 9 25 25 23
Telstar 20 6 4 10 28 36 22
Almere City FC 20 5 6 9 29 35 21
Jong Ajax 20 5 4 11 26 42 19
FC Oss 20 5 2 13 20 42 17
Achilles 29 20 4 3 13 22 45 15
Friday, Dec. 6

Almere City FC 3, Jong FC Twente 0

Dordrecht 1, De Graafschap 1

Eindhoven 3, Volendam 3

MVV 2, Telstar 0

Willem II 2, Fortuna Sittard 1

Saturday, Dec. 7

Emmen 2, Helmond Sport 2

Den Bosch 1, VVV-Venlo 0

Sunday, Dec. 8

Achilles 29 1, FC Oss 4

Sparta 1, Excelsior 1

Monday, Dec. 9

Jong Ajax 2, Jong PSV 2

Friday, Dec. 13

Excelsior vs. Emmen, 1900 GMT

FC Oss vs. Sparta, 1900 GMT

Fortuna Sittard vs. Eindhoven, 1900 GMT

Telstar vs. Almere City FC, 1900 GMT

Volendam vs. Willem II, 1900 GMT

Saturday, Dec. 14

Helmond Sport vs. Achilles 29, 1530 GMT

De Graafschap vs. Den Bosch, 1745 GMT

Sunday, Dec. 15

VVV-Venlo vs. MVV, 1330 GMT

Monday, Dec. 16

Jong FC Twente vs. Jong Ajax, 1900 GMT

Jong PSV vs. Dordrecht, 1900 GMT