Alexa

Europa League Glance, SOC

Europa League Glance, SOC

BC-SOC--Europa League GlanceEuropa League

At A Glance
By The Associated Press
GROUP STAGE
GROUP A
GP W D L GF GA Pts
Swansea 3 2 1 0 5 1 7
Valencia 3 2 0 1 7 4 6
St. Gallen 3 1 0 2 3 6 3
Kuban Krasnodar 3 0 1 2 1 5 1
Thursday, Sept. 19

St. Gallen (Switzerland) 2, Kuban Krasnodar (Russia) 0

Valencia (Spain) 0, Swansea (Wales) 3

Thursday, Oct. 3

Kuban Krasnodar (Russia) 0, Valencia (Spain) 2

Swansea (Wales) 1, St. Gallen (Switzerland) 0

Thursday, Oct. 24

Swansea (Wales) 1, Kuban Krasnodar (Russia) 1

Valencia (Spain) 5, St. Gallen (Switzerland) 1

Thursday, Nov. 7

Kuban Krasnodar (Russia) vs. Swansea (Wales), 1600 GMT

St. Gallen (Switzerland) vs. Valencia (Spain), 1700 GMT

Thursday, Nov. 28

Kuban Krasnodar (Russia) vs. St. Gallen (Switzerland), 1600 GMT

Swansea (Wales) vs. Valencia (Spain), 1905 GMT

Thursday, Dec. 12

St. Gallen (Switzerland) vs. Swansea (Wales), 1700 GMT

Valencia (Spain) vs. Kuban Krasnodar (Russia), 1700 GMT

___

GROUP B
GP W D L GF GA Pts
Ludogorets 3 3 0 0 6 0 9
PSV Eindhoven 3 1 1 1 2 2 4
Chornomorets Odesa 3 1 0 2 2 4 3
Dinamo Zagreb 3 0 1 2 1 5 1
Thursday, Sept. 19

Dinamo Zagreb (Croatia) 1, Chornomorets Odesa (Ukraine) 2

PSV Eindhoven (Netherlands) 0, Ludogorets (Bulgaria) 2

Thursday, Oct. 3

Chornomorets Odesa (Ukraine) 0, PSV Eindhoven (Netherlands) 2

Ludogorets (Bulgaria) 3, Dinamo Zagreb (Croatia) 0 in Sofia

Thursday, Oct. 24

Chornomorets Odesa (Ukraine) 0, Ludogorets (Bulgaria) 1

Dinamo Zagreb (Croatia) 0, PSV Eindhoven (Netherlands) 0

Thursday, Nov. 7

Ludogorets (Bulgaria) vs. Chornomorets Odesa (Ukraine) in Sofia, 1700 GMT

PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Dinamo Zagreb (Croatia), 1700 GMT

Thursday, Nov. 28

Chornomorets Odesa (Ukraine) vs. Dinamo Zagreb (Croatia), 1905 GMT

Ludogorets (Bulgaria) vs. PSV Eindhoven (Netherlands) in Sofia, 1905 GMT

Thursday, Dec. 12

Dinamo Zagreb (Croatia) vs. Ludogorets (Bulgaria), 1700 GMT

PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Chornomorets Odesa (Ukraine), 1700 GMT

___

GROUP C
GP W D L GF GA Pts
Red Bull Salzburg 3 3 0 0 8 2 9
Esbjerg 3 2 0 1 5 4 6
Standard Liege 3 0 1 2 3 5 1
Elfsborg 3 0 1 2 2 7 1
Thursday, Sept. 19

Red Bull Salzburg (Austria) 4, Elfsborg (Sweden) 0

Standard Liege (Belgium) 1, Esbjerg (Denmark) 2

Thursday, Oct. 3

Esbjerg (Denmark) 1, Red Bull Salzburg (Austria) 2

Elfsborg (Sweden) 1, Standard Liege (Belgium) 1

Thursday, Oct. 24

Elfsborg (Sweden) 1, Esbjerg (Denmark) 2

Red Bull Salzburg (Austria) 2, Standard Liege (Belgium) 1

Thursday, Nov. 7

Esbjerg (Denmark) vs. Elfsborg (Sweden), 1700 GMT

Standard Liege (Belgium) vs. Red Bull Salzburg (Austria), 1700 GMT

Thursday, Nov. 28

Esbjerg (Denmark) vs. Standard Liege (Belgium), 1905 GMT

Elfsborg (Sweden) vs. Red Bull Salzburg (Austria), 1905 GMT

Thursday, Dec. 12

Red Bull Salzburg (Austria) vs. Esbjerg (Denmark), 1700 GMT

Standard Liege (Belgium) vs. Elfsborg (Sweden), 1700 GMT

___

GROUP D
GP W D L GF GA Pts
Rubin Kazan 3 2 1 0 10 3 7
Wigan 3 1 2 0 4 2 5
Maribor 3 1 0 2 6 9 3
Zulte Waregem 3 0 1 2 1 7 1
Thursday, Sept. 19

Maribor (Slovenia) 2, Rubin Kazan (Russia) 5

Zulte Waregem (Belgium) 0, Wigan (England) 0 in Brugge

Thursday, Oct. 3

Rubin Kazan (Russia) 4, Zulte Waregem (Belgium) 0

Wigan (England) 3, Maribor (Slovenia) 1

Thursday, Oct. 24

Wigan (England) 1, Rubin Kazan (Russia) 1

Zulte Waregem (Belgium) 1, Maribor (Slovenia) 3 in Brugge

Thursday, Nov. 7

Rubin Kazan (Russia) vs. Wigan (England), 1600 GMT

Maribor (Slovenia) vs. Zulte Waregem (Belgium), 1700 GMT

Thursday, Nov. 28

Rubin Kazan (Russia) vs. Maribor (Slovenia), 1600 GMT

Wigan (England) vs. Zulte Waregem (Belgium), 1905 GMT

Thursday, Dec. 12

Maribor (Slovenia) vs. Wigan (England), 1700 GMT

Zulte Waregem (Belgium) vs. Rubin Kazan (Russia) in Brugge, 1700 GMT

___

GROUP E
GP W D L GF GA Pts
Fiorentina 3 3 0 0 8 1 9
Dnipro 3 2 0 1 4 2 6
Pandurii Targu Jiu 3 0 1 2 1 5 1
Pacos Ferreira 3 0 1 2 1 6 1
Thursday, Sept. 19

Fiorentina (Italy) 3, Pacos Ferreira (Portugal) 0

Pandurii Targu Jiu (Romania) 0, Dnipro (Ukraine) 1 in Cluj-Napoca

Thursday, Oct. 3

Dnipro (Ukraine) 1, Fiorentina (Italy) 2

Pacos Ferreira (Portugal) 1, Pandurii Targu Jiu (Romania) 1

Thursday, Oct. 24

Fiorentina (Italy) 3, Pandurii Targu Jiu (Romania) 0

Pacos Ferreira (Portugal) 0, Dnipro (Ukraine) 2

Thursday, Nov. 7

Dnipro (Ukraine) vs. Pacos Ferreira (Portugal), 1700 GMT

Pandurii Targu Jiu (Romania) vs. Fiorentina (Italy) in Cluj-Napoca, 1700 GMT

Thursday, Nov. 28

Dnipro (Ukraine) vs. Pandurii Targu Jiu (Romania), 1905 GMT

Pacos Ferreira (Portugal) vs. Fiorentina (Italy), 1905 GMT

Thursday, Dec. 12

Fiorentina (Italy) vs. Dnipro (Ukraine), 1700 GMT

Pandurii Targu Jiu (Romania) vs. Pacos Ferreira (Portugal) in Cluj-Napoca, 1700 GMT

___

GROUP F
GP W D L GF GA Pts
Eintracht Frankfurt 3 3 0 0 8 0 9
Maccabi Tel-Aviv 3 1 1 1 2 3 4
Bordeaux 3 1 0 2 3 6 3
APOEL Nicosia 3 0 1 2 1 5 1
Thursday, Sept. 19

Eintracht Frankfurt (Germany) 3, Bordeaux (France) 0

Maccabi Tel-Aviv (Israel) 0, APOEL Nicosia (Cyprus) 0

Thursday, Oct. 3

APOEL Nicosia (Cyprus) 0, Eintracht Frankfurt (Germany) 3

Bordeaux (France) 1, Maccabi Tel-Aviv (Israel) 2

Thursday, Oct. 24

Bordeaux (France) 2, APOEL Nicosia (Cyprus) 1

Eintracht Frankfurt (Germany) 2, Maccabi Tel-Aviv (Israel) 0

Thursday, Nov. 7

APOEL Nicosia (Cyprus) vs. Bordeaux (France), 1700 GMT

Maccabi Tel-Aviv (Israel) vs. Eintracht Frankfurt (Germany), 1700 GMT

Thursday, Nov. 28

APOEL Nicosia (Cyprus) vs. Maccabi Tel-Aviv (Israel), 1905 GMT

Bordeaux (France) vs. Eintracht Frankfurt (Germany), 1905 GMT

Thursday, Dec. 12

Eintracht Frankfurt (Germany) vs. APOEL Nicosia (Cyprus), 1700 GMT

Maccabi Tel-Aviv (Israel) vs. Bordeaux (France), 1700 GMT

___

GROUP G
GP W D L GF GA Pts
Genk 3 2 1 0 4 2 7
Dynamo Kiev 3 1 1 1 5 3 4
Thun 3 1 0 2 2 5 3
Rapid Vienna 3 0 2 1 3 4 2
Thursday, Sept. 19

Dynamo Kiev (Ukraine) 0, Genk (Belgium) 1

Thun (Switzerland) 1, Rapid Vienna (Austria) 0

Thursday, Oct. 3

Genk (Belgium) 2, Thun (Switzerland) 1

Rapid Vienna (Austria) 2, Dynamo Kiev (Ukraine) 2

Thursday, Oct. 24

Dynamo Kiev (Ukraine) 3, Thun (Switzerland) 0

Genk (Belgium) 1, Rapid Vienna (Austria) 1

Thursday, Nov. 7

Thun (Switzerland) vs. Dynamo Kiev (Ukraine), 1905 GMT

Rapid Vienna (Austria) vs. Genk (Belgium), 1905 GMT

Thursday, Nov. 28

Genk (Belgium) vs. Dynamo Kiev (Ukraine), 1700 GMT

Rapid Vienna (Austria) vs. Thun (Switzerland), 1700 GMT

Thursday, Dec. 12

Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Rapid Vienna (Austria), 1905 GMT

Thun (Switzerland) vs. Genk (Belgium), 1905 GMT

___

GROUP H
GP W D L GF GA Pts
Sevilla 3 2 1 0 5 2 7
Liberec 3 1 2 0 5 4 5
Freiburg 3 0 2 1 3 5 2
Estoril Praia 3 0 1 2 3 5 1
Thursday, Sept. 19

Estoril Praia (Portugal) 1, Sevilla (Spain) 2

Freiburg (Germany) 2, Liberec (Czech Republic) 2

Thursday, Oct. 3

Liberec (Czech Republic) 2, Estoril Praia (Portugal) 1

Sevilla (Spain) 2, Freiburg (Germany) 0

Thursday, Oct. 24

Liberec (Czech Republic) 1, Sevilla (Spain) 1

Freiburg (Germany) 1, Estoril Praia (Portugal) 1

Thursday, Nov. 7

Estoril Praia (Portugal) vs. Freiburg (Germany), 1905 GMT

Sevilla (Spain) vs. Liberec (Czech Republic), 1905 GMT

Thursday, Nov. 28

Liberec (Czech Republic) vs. Freiburg (Germany), 1700 GMT

Sevilla (Spain) vs. Estoril Praia (Portugal), 1700 GMT

Thursday, Dec. 12

Estoril Praia (Portugal) vs. Liberec (Czech Republic), 1905 GMT

Freiburg (Germany) vs. Sevilla (Spain), 1905 GMT

___

GROUP I
GP W D L GF GA Pts
Betis 3 1 2 0 2 1 5
Lyon 3 1 2 0 2 1 5
Vitoria Guimaraes 3 1 1 1 5 2 4
Rijeka 3 0 1 2 1 6 1
Thursday, Sept. 19

Betis (Spain) 0, Lyon (France) 0

Vitoria Guimaraes (Portugal) 4, Rijeka (Croatia) 0

Thursday, Oct. 3

Lyon (France) 1, Vitoria Guimaraes (Portugal) 1

Rijeka (Croatia) 1, Betis (Spain) 1

Thursday, Oct. 24

Betis (Spain) 1, Vitoria Guimaraes (Portugal) 0

Lyon (France) 1, Rijeka (Croatia) 0

Thursday, Nov. 7

Rijeka (Croatia) vs. Lyon (France), 1905 GMT

Vitoria Guimaraes (Portugal) vs. Betis (Spain), 1905 GMT

Thursday, Nov. 28

Lyon (France) vs. Betis (Spain), 1700 GMT

Rijeka (Croatia) vs. Vitoria Guimaraes (Portugal), 1700 GMT

Thursday, Dec. 12

Betis (Spain) vs. Rijeka (Croatia), 1905 GMT

Vitoria Guimaraes (Portugal) vs. Lyon (France), 1905 GMT

___

GROUP J
GP W D L GF GA Pts
Trabzonspor 3 2 1 0 7 4 7
Lazio 3 1 2 0 4 3 5
Apollon Limassol 3 1 1 1 2 2 4
Legia Warsaw 3 0 0 3 0 4 0
Thursday, Sept. 19

Apollon Limassol (Cyprus) 1, Trabzonspor (Turkey) 2 in Nicosia

Lazio (Italy) 1, Legia Warsaw (Poland) 0

Thursday, Oct. 3

Legia Warsaw (Poland) 0, Apollon Limassol (Cyprus) 1

Trabzonspor (Turkey) 3, Lazio (Italy) 3

Thursday, Oct. 24

Apollon Limassol (Cyprus) 0, Lazio (Italy) 0 in Nicosia

Trabzonspor (Turkey) 2, Legia Warsaw (Poland) 0

Thursday, Nov. 7

Lazio (Italy) vs. Apollon Limassol (Cyprus), 1905 GMT

Legia Warsaw (Poland) vs. Trabzonspor (Turkey), 1905 GMT

Thursday, Nov. 28

Legia Warsaw (Poland) vs. Lazio (Italy), 1700 GMT

Trabzonspor (Turkey) vs. Apollon Limassol (Cyprus), 1700 GMT

Thursday, Dec. 12

Apollon Limassol (Cyprus) vs. Legia Warsaw (Poland) in Nicosia, 1905 GMT

Lazio (Italy) vs. Trabzonspor (Turkey), 1905 GMT

___

GROUP K
GP W D L GF GA Pts
Tottenham 3 3 0 0 7 0 9
Anzhi Makhachkala 3 1 1 1 1 2 4
Sheriff Tiraspol 3 0 2 1 1 3 2
Tromso 3 0 1 2 1 5 1
Thursday, Sept. 19

Sheriff Tiraspol (Moldova) 0, Anzhi Makhachkala (Russia) 0

Tottenham (England) 3, Tromso (Norway) 0

Thursday, Oct. 3

Anzhi Makhachkala (Russia) 0, Tottenham (England) 2

Tromso (Norway) 1, Sheriff Tiraspol (Moldova) 1

Thursday, Oct. 24

Anzhi Makhachkala (Russia) 1, Tromso (Norway) 0

Sheriff Tiraspol (Moldova) 0, Tottenham (England) 2

Thursday, Nov. 7

Tottenham (England) vs. Sheriff Tiraspol (Moldova), 1905 GMT

Tromso (Norway) vs. Anzhi Makhachkala (Russia), 1905 GMT

Thursday, Nov. 28

Anzhi Makhachkala (Russia) vs. Sheriff Tiraspol (Moldova), 1600 GMT

Tromso (Norway) vs. Tottenham (England), 1700 GMT

Thursday, Dec. 12

Sheriff Tiraspol (Moldova) vs. Tromso (Norway), 1905 GMT

Tottenham (England) vs. Anzhi Makhachkala (Russia), 1905 GMT

___

GROUP L
GP W D L GF GA Pts
PAOK 3 2 1 0 6 4 7
AZ Alkmaar 3 1 2 0 3 2 5
Shakhter Karagandy 3 0 2 1 4 5 2
Maccabi Haifa 3 0 1 2 4 6 1
Thursday, Sept. 19

Maccabi Haifa (Israel) 0, AZ Alkmaar (Netherlands) 1

PAOK (Greece) 2, Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1

Thursday, Oct. 3

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 2, Maccabi Haifa (Israel) 2

AZ Alkmaar (Netherlands) 1, PAOK (Greece) 1

Thursday, Oct. 24

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) 1, AZ Alkmaar (Netherlands) 1

PAOK (Greece) 3, Maccabi Haifa (Israel) 2

Thursday, Nov. 7

AZ Alkmaar (Netherlands) vs. Shakhter Karagandy (Kazakhstan), 1905 GMT

Maccabi Haifa (Israel) vs. PAOK (Greece), 1905 GMT

Thursday, Nov. 28

Shakhter Karagandy (Kazakhstan) vs. PAOK (Greece), 1600 GMT

AZ Alkmaar (Netherlands) vs. Maccabi Haifa (Israel), 1700 GMT

Thursday, Dec. 12

Maccabi Haifa (Israel) vs. Shakhter Karagandy (Kazakhstan), 1905 GMT

PAOK (Greece) vs. AZ Alkmaar (Netherlands), 1905 GMT


Updated : 2021-04-15 05:23 GMT+08:00