Alexa

BC-RGL--RLWC Glance, RGL

BC-RGL--RLWC Glance, RGL
BC-RGL--RLWC Glance,0433Rugby League World Cup Glance
By The Associated Press
(All times in GMT)
GROUP A
(Top 3 advance)
W D L PF PA Pts
Australia 0 0 0 0 0 0
England 0 0 0 0 0 0
Fiji 0 0 0 0 0 0
Ireland 0 0 0 0 0 0
Saturday, Oct. 26
Cardiff, Wales

Australia vs. England, 1330

Monday, Oct. 28
Rochdale, England

Fiji vs. Ireland, 2000

Saturday, Nov. 2
Huddersfield, England

England vs. Ireland, 1430

St. Helens, England

Australia vs. Fiji, 2000

Saturday, Nov. 9
Hull, England

England vs. Fiji, 1430

Limerick, Ireland

Australia vs. Ireland, 2000

GROUP B
(Top 3 advance)
W D L PF PA Pts
France 0 0 0 0 0 0
New Zealand 0 0 0 0 0 0
Papua New Guinea 0 0 0 0 0 0
Samoa 0 0 0 0 0 0
Sunday, Oct. 27
Hull, England

Papua New Guinea vs. France, 1600

Warrington, England

New Zealand vs. Samoa, 1800

Friday, Nov. 1
Avignon, France

France vs. New Zealand, 2000

Monday, Nov. 4
Hull, England

Papua New Guinea vs. Samoa, 2000

Friday, Nov. 8
Leeds, England

New Zealand vs. Papua New Guinea, 2000

Monday, Nov. 11
Perpignan, France

France vs. Samoa, 2000

GROUP C
(Winner advances)
W D L PF PA Pts
Italy 0 0 0 0 0 0
Scotland 0 0 0 0 0 0
Tonga 0 0 0 0 0 0
Tuesday, Oct. 29
Workington, England

Tonga vs. Scotland, 2000

Sunday, Nov. 3
Workington, England

Scotland vs. Italy, 1600

Sunday, Nov. 10
Halifax, England

Tonga vs. Italy, 1600

GROUP D
(Winner advances)
W D L PF PA Pts
Cook Islands 0 0 0 0 0 0
United States 0 0 0 0 0 0
Wales 0 0 0 0 0 0
Wednesday, Oct. 30
Bristol, England

United States vs. Cook Islands, 2000

Sunday, Nov. 3
Wrexham, Wales

Wales vs. United States, 1400

Sunday, Nov. 10
Neath, Wales

Wales vs. Cook Islands, 1400

GROUP C/D
Saturday, Oct. 26
Cardiff, Wales

Wales vs. Italy, 1530

Tuesday, Nov. 5
Leigh, England

Tonga vs. Cook Islands, 2000

Thursday, Nov. 7
Salford, England

Scotland vs. United States, 2000

___

QUARTERFINALS
Friday, Nov. 15
Leeds, England

Winner Group B vs. Winner Group C, 2000

Saturday, Nov. 16
Wrexham, Wales

Winner Group A vs. Winner Group D, 1300

Wigan, England

Runnerup Group A vs. Third Place Group B, 2000

Sunday, Nov. 17
Warrington, England

Runnerup Group B vs. Third Place Group A, 1500

___

SEMIFINALS
Saturday, Nov. 23
London

Winner Quarterfinal 1 vs. Winner Quarterfinal 3, 1300

Winner Quarterfinal 2 vs. Winner Quarterfinal 4, 1530

___

FINAL
Saturday, Nov. 30
Manchester, England

Semifinal winners