Alexa

Latin American Football Results

Latin American Football Results

Home teams listed first
ARGENTINA
Clausura
12th round
Huracan 0, Colon 0
Atl.Tucuman vs. Racing Club, suspended, rain
Newell's 0, Tigre 2
Argentinos 2, Chacarita 1
San Lorenzo 0, Gimnasia 1
Independiente 1, Arsenal 0
Estudiantes 1, Banfield 1
Boca Juniors 1, Central 2
Godoy Cruz 2, Velez 0
Lanus 1, River Plate 0
Standings: Independiente 27; Godoy Cruz 24; Argentinos 22; Estudiantes 21; Velez, Banfield 19; Tigre 18; Lanus, Arsenal 17; Huracan, Gimnasia, Colon 16; Newell's 14; Chacarita, Racing 13; River 12; San Lorenzo, Boca, Central 11; Atl. Rafaela 5.
Next Round: Arsenal-Huracan, Tigre-Atl.Tucuman, Gimnasia-Independiente, River-Newell's, Chacarita-Lanus, Banfield-San Lorenzo, Colon-Boca, Central-Argentinos, Velez-Estudiantes, Racing-Godoy Cruz.
___
BRAZIL
Sao Paulo championship
Palmeiras 0, Oeste 0
Rio Branco 0, Portuguesa 2
Sertaozinho 3, Paulista 2
Rio Claro 1, Santo Andre 1
Monte Azul 5, Mogi Mirim 3
Sao Paulo 5, Botafogo 0
Ituano 0, Corinthians 2
Sao Caetano 1, Santos 3
Ponte Preta 1, Mirassol 3
Bragantino 2, Gremio Prudente 3
Standings: Santos 44; Santo Andre 37; Gremio Prudente 34; Sao Paulo 33; Corinthians 32; Portuguesa 31; Botafogo 28; Sao Caetano 27; Ponte Preta, Palmeiras 25; Oeste 23; Mogi Mirim 21; Bragantino 20; Rio Claro, Ituano 19; Paulista 17; Mirassol 16; Monte Azul 15; Sertaozinho 14; Rio Branco 12.
Rio de Janeiro championship
Olaria 1, Madureira 2
Fluminense 3, Macae 1
Duque de Caxias 3, Vasco 4
Americano 2, Resende 0
Botafogo 2, Bangu 2
America 2, Volta Redonda 0
Tigres 1, Boavista 3
Friburguense 0, Flamengo 3
Standings Group A: Flamengo 22; Fluminense 19; Bangu 14; Boavista 12; Americano 11; Duque de Caixas 10; Olaria 9; Volta Redonda 7.
Standings Group B: Botafogo 17; Vasco 15; America 14; Macae 10; Madureira 7; Tigres, Resende 6; Friburguense 5.
___
CHILE
Apertura
10th round
La Serena 0, Huachipato 3
U.Catolica 0 , Colo Colo 0
Audax 2, San Luis 2
U. de Concepcion 1, Cobresal 1
U. de Chile 4, Union espanola 3
San Felipe 1, Wanderers 1
Palestino 1, O'Higgins 0
nublense 1, Santiago Morning 0
Everton 2, Cobreloa 1
Standings:
Universidad de Chile, 22; nublense, 18; Colo Colo, 17; Cobresal, 16; Union Espanola, 15; Universidad Catolica, O'Higgins, 14; Everton, 13; Huachipato, Audax Italiano, San Felipe, Santiago Morning, 11; Universidad de Concepcion, 10; La Serena, Wanderers, Cobreloa, 9; Palestino, 8; San Luis, 7.
Next Round: Cobreloa-U de Chile, Union Espanola-La Serena, San Luis-San Felipe, Wanderers-Everton, Cobresal-Audax Italiano, Colo Colo-Palestino, O'Higgins-Santiago Morning, U Catolica-nublense, U Concepcion-Huachipato.
___
COLOMBIA
Apertura
11th round
Chico 1, Quindio 0
Huila 1, Cali 0
Tulua 1, Tolima 5
Real Cartagena 1, La Equidad 4
Envigado 2, Pereira 1
America 3, Millonarios 2
Santa Fe 3, Nacional 0
Medellin 3, Cucuta 0
Once Caldas 1, Atletico Junior 0
Standings: Medellin 24; Tolima, R.Cartagena 21; O.Caldas 20; A.Junior, Santa Fe 18; Chico, Envigado 17; Pereira, La Equidad 16; D.Cali, Huila, A.Nacional 13; America 12; Millonarios, Tulua 11; Cucuta 10; Quindio 1.
Next Round: Pereira-Medellin, La Equidad-Envigado, Tolima-R.Cartagena, Millonarios-Tulua, Nacional-America, Cali-Santa Fe, Quindio-Huila, Atletico Junior-Chico, Cucuta-Once Caldas.
___
COSTA RICA
Summer tournament
13th round
San Carlos 1, Brujas 0
Perez Zeledon 1, Santos 0
UCR 1, Herediano 2
Ramonense 3, Puntarenas 1
Cartagines 0, Aguilas 0
Alajuelense 1, Saprissa 0
Standings:
Group A: Alajuelense 28; Saprissa 26; Cartagines 19; Santos 16; Perez Zeledon 15; Aguilas 14.
Group B: San Carlos 27; Puntarenas 15; Ramonense 13; Herediano 13; UCR 11; Brujas 11.
Next Round: Brujas-Puntarenas; UCR-Ramonense; Aguilas-Alajuelense; Cartagines-Perez Zeledon; Herediano-San Carlos; Saprissa-Santos.
___
ECUADOR
Nacional
9th round
Manta 1, Deportivo Cuenca 1
Espoli 0, Universidad Catolica 1
Liga de Quito 0, Barcelona 0
El Nacional 2, Olmedo 2
Emelec vs. Independiente, postponed
Deportivo Quito vs. Macara, postponed
Standings: Barcelona 20; Liga de Quito 19; Deportivo Cuenca 16; Emelec 14; Manta 10; Universidad Catolica 9; El Nacional, Independiente, Espoli 8; Macara 7; Olmedo, Deportivo Quito 6.
Next Round: Deportivo Cuenca-Liga de Quito, Olmedo-Emelec, Barcelona-El Nacional, Independiente-Deportivo Quito, Universidad Catolica-Manta, Macara-Espoli.
___
MEXICO
13th round
Cruz Azul 1, Queretaro 0
Monterrey 1, Pumas 0
Morelia 1, Puebla 1
Cd. Juarez 1, Pachuca 2
San Luis 0, Tigres 3
Atlas 3, Atlante 3
Toluca 5, Estudiantes 0
Santos 0, Jaguares 3
Chivas 1, America 0
Standings:
Group 1: Chivas 31; Toluca 21; Queretaro 18; Atlas 17; San Luis 9; Cd Juarez 6.
Group 2: Monterrey 30; Morelia 21; Pachuca 20; America 18; Puebla 13; Jaguares 12.
Group 3: Santos 24; Cruz Azul 23; Pumas 21; Estudiantes 14; Atlante 13; Tigres 12.
Next Round: Estudiantes-Tigres, Monterrey-San Luis, Queretaro-Toluca, Jaguares-America, Atlante-Cruz Azul, Pachuca-Atlas, Chivas-Morelia, Pumas-Santos, Puebla-Cd. Juarez
___
PARAGUAY
Apertura
12th round
3 de Febrero 1, Trinidense 3
Sport Colombia 0, Luqueno 1
Cerro Porteno 1, Tacuary 0
Olimpia 1, Rubio nu 1
Libertad 2, Guarani 1
Nacional vs. Sol de America (Tuesday)
Libertad vs. Cerro Porteno (Tuesday)
Standings: Cerro Porteno 28; Rubio nu 23; Guarani 21; Olimpia 20; Libertad 19; Nacional 18; Luqueno 15; Sport Colombia 11; Trinidense 10; 3 de Febrero, Tacuary 9; Sol de America 7.
Next Round: Tacuary-Olimpia, Luqueno-Cerro Porteno, Nacional-3 de Febrero, Sol de America-Guarani, Trinidense-Sport Colombia, Rubio nu-Libertad.
___
PERU
8th round
Cesar Vallejo 3, Juan Aurich 2
FBC Melgar 1, Inti Gas 0
Alianza Lima 0, Universitario 0
CNI 3, Alianza Atletico 0
Total Chalaco 1, Sport Boys 1
Cienciano 2, Leon de Huanuco 1
Sporting Cristal 4, Sport Huancayo 1
Jose Galvez 1, San Martin 1.
Standings:
Cesar Vallejo, 21; San Martin, Sporting Cristal, 19; Leon de Huanuco, 12; FBC Melgar, 11; Juan Aurich, Alianza Lima, Universitario, 10; Inti Gas, Sport Boys, 8; Total Chalaco, CNI, Alianza Atletico, Cienciano, 7; Jose Galvez, 6; Sport Huancayo, 4.
Next Round:
Universitario-Cesar Vallejo, FBC Melgar-Sport Huancayo, Sport Boys-Alianza Atletico, San Martin-Leon de Huanuco, Inti Gas-Sporting Cristal, Juan Aurich-Total Chalaco, Jose Galvez-Cienciano, CNI-Alianza Lima.
___
URUGUAY
Clausura
11th round
Rampla 1, Nacional 0
Racing 3, Defensor 3
Danubio 1, Fenix 2
Wanderers 7, Cerro Largo 1
Central 1, Atenas 0
River 3, Tacuarembo 1
Penarol 3, Cerrito 1
Cerro 5, Liverpool 1
Standings: Penarol 33; Fenix 26; Cerro 22; Nacional 19; River 17; Danubio, Liverpool 15; Rampla, Central 14; Racing 13; Tacuarembo, Cerro Largo 11; Cerrito, Defensor, Wanderers 10; Atenas 9.
Next Round: Fenix-Penarol, Liverpool-Wanderers, Cerrito-Central, Tacuarembo-Racing, Nacional-Danubio, Cerro Largo-River, Atenas-Rampla, Defensor-Cerro.


Updated : 2021-04-17 09:37 GMT+08:00