Alexa

Rowing World Championship Results

Rowing World Championship Results

Results Thursday from the Rowing World Championship (top three advance to final):
Men
Single Sculls
Semifinal 1
1. Alan Campbell, Britain, 6 minutes, 48.43 seconds.
2. Ondrej Synek, Czech Republic, 6:49.90.
3. Olaf Tufte, Norway, 6:52.53.
4. Ioannis Christou, Greece, 6:52.81.
5. Warren Anderson, United States, 7:02.69.
6. Mindaugas Griskonis, Lithuania, 7:18.88.
Semifinal 2
1. Mahe Drysdale, New Zealand, 6:46.21.
2. Tim Maeyens, Belgium, 6:48.37.
3. Mathias Rocher, Germany, 6:49.09.
4. Lassi Karonen, Sweden, 6:52.01.
5. Ariel Suarez, Argentina, 6:56.39.
6. Angel Fournier Rodriguez, Cuba, 6:57.39.
Pairs
Semifinal 1
1. Britain (Peter Reed, Andrew Triggs Hodge), 6:30.79.
2. Greece (Nikolaos Gkountoulas, Apostolos Gkountoulas), 6:33.10.
3. South Africa (Shaun Keeling, Ramon Di Clemente), 6:33.25.
4. Serbia (Nikola Stojic, Goran Jagar), 6:34.16.
5. Czech Republic (Jakub Makovicka, Vaclav Chalupa Jr.), 6:44.47.
6. Poland (Lukasz Kardas, Dawid Paczes), 6:55.20.
Semifinal 2
1. New Zealand (Eric Murray, Hamish Bond), 6:29.86.
2. France (Germain Chardin, Dorian Mortelette), 6:34.76.
3. United States (David Banks, Charles Cole), 6:36.88.
4. Canada (Daniel Casaca, Max Lang), 6:40.46.
5. Germany (Nils Menke, Felix Drahotta), 6:44.79.
6. Cuba (Jorber Avila Esquivel, Yenser Basilio Pol), 6:47.42.
Double Sculls
Semifinal 1
1. France (Julien Bahain, Cedric Berrest), 6:17.90.
2. Slovenia (Luka Spik, Jan Spik), 6:19.24.
3. Serbia (Marko Marjanovic, Dusan Bogicevic), 6:19.87.
4. Britain (Matthew Wells, Setphen Rowbotham), 6:20.43.
5. Belgium (Bart Poelvoorde, Christophe Raes), 6:27.73.
6. Ukraine (Artem Morozov, Vitaliy Kryvenko), 6:29.60.
Semifinal 2
1. Germany (Eric Knittel, Stephan Krueger), 6:18.97.
2. New Zealand (Matthew Trott, Nathan Cohen), 6:19.51.
3. Estonia (Allar Raja, Kaspar Taimsoo), 6:20.83.
4. Switzerland (Andre Vonarburg, Florian Stofer), 6:22.65.
5. Poland (Michal Sloma, Wiktor Chabel), 6:26.68.
6. Cuba (Janier Concepcion Hernandez, Yoennis Hernandez Arruez), 6:27.38.
Fours
Semifinal 1
1. Britain (Alex Partridge, Richard Egington, Alex Gregory, Matthew Langridge), 6:00.17.
2. France (Julien Despres, Jean-David Bernard, Benjamin Rondeau, Laurent Cadot), 6:01.87.
3. Slovenia (Tomaz Pirih, Rok Rozman, Rok Kolander, Miha Pirih), 6:02.64.
4. New Zealand (Jade Uru, Simon Watson, Hamish Burson, Tyson Williams), 6:04.37.
5. Germany (Hanno Wienhausen, Philipp Naruhn, Thomas Protze, Falk Mueller), 6:05.37.
6. Croatia (Ante Janjic, Alen Banovac, Josip Stojcevic, Marin Bogdan). 6:24.77.
Semifinal 2
1. Australia (Matthew Ryan, James Marburg, Cameron McKenzie Mcharg, Francis Hegerty), 6:00.94.
2. Belarus (Vadzim Lialin, Andrei Dzemyanenka, Yauheni Nosau, Aliaksandr Kazubouski), 6:04.51.
3. Czech Republic (Jan Gruber, Milan Dolecek Jr., Milan Bruncvik Jr., Karel Neffe Jr.), 6:04.62.
4. Spain (Alexander Sigurbjornsson Benet, Pau Vela Maggi, Marcelino Garcia Cortes, Noe Guzman del Castillo), 6:09.00.
5. Greece (Ioannis Tsamis, Stergios Papachristos, Georgios Tziallas, Pavlos Gavriilidis), 6:12.74.
6. Poland (Patryk Brzezinski, Jaroslaw Godek, Sebastian Kosiorek, Piotr Buchalski), 6:14.92.
___
Women
Single Sculls
Semifinal 1
1. Mirka Knapkova, Czech Republic, 7:32.90.
2. Ekaterina Karsten-Khodotovitch, Belarus, 7:35.11.
3. Emma Twigg, New Zealand, 7:40.00.
4. Frida Svensson, Sweden, 7:44.58.
5. Juliane Domscheit, Germany, 7:58.21.
6. Kaisa Pajusalu, Estonia, 7:59.95.
Semifinal 2
1. Zhang Xiuyun, China, 7:28.08.
2. Katherine Grainger, Britain, 7:30.15.
3. Julia Levina, Russia, 7:32.95.
4. Iva Obradovic, Serbia, 7:40.79.
5. Agata Gramatyka, Poland, 7:46.94.
6. Annick de Decker, Belgium, 7:50.48.
Pairs
Semifinal 1
1. New Zealand (Emma-Jane Feathery, Rebecca Scown), 7:24.63.
2. Britain (Olivia Whitlam, Louisa Reeve), 7:28.36.
3. Germany (Kerstin Hartmann, Marlene Sinnig), 7:33.88.
4. France (Marie Le Nepvou, Stephanie Dechand), 7:36.89.
5. China (Dai Li, Wang Liang) 7:37.42.
6. Belarus (Zinaida Kliuchynskaya, Nina Bondarava), 7:41.38.
Semifinal 2
1. United States (Zsuzsanna Francia, Erin Cafaro), 7:19.55.
2. Australia (Kim Crow, Sarah Cook), 7:21.82.
3. Romania (Camelia Lupascu, Nicoleta Albu), 7:23.38.
4. Argentina (Laura Abalo, Gabriela Best) 7:30.75.
5. Russia (Mayya Xhuchkova, Alevtina Podvyazkina) 7:30.93.
6. Croatia (Sonja Keserac, Maja Anic) 7:41.76.
Double Sculls
Semifinal 1
1. Britain (Anna Bebington, Annabel Vernon), 6:55.08.
2. Australia (Sally Kehoe, Philippa Savage), 6:56.09.
3. Czech Republic (Jitka Antsova, Lenka Antsova), 6:56.98.
4. Germany (Sophie Dunsing, Tina Manker), 6:57.17.
5. Ukraine (Nataliia Lialchuk, Natalia Ryzhkova), 7:10.18.
6. Belarus (Katsiaryna Shliupskaya, Anastasiya Fadzeyenka), 7:15.70.
Semifinal 2
1. Poland (Magdalena Fularczyk, Julia Michalska), 6:57.76.
2. United States (Megan Kalmoe, Ellen Tomek), 7:00.81.
3. Bulgaria (Rumyana Neykova, Miglena Markova), 7:03.73.
4. New Zealand (Anna Reymer, Paula Twining), 7:07.18.
5. Finland (Sanna Sten, Minna Nieminen), 7:08.22.
6. Denmark (Fie Graugaard-Udby, Lea Jakobsen), 7:13.52.